gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Sukot’u kutluyoruz...
Sukot’u kutluyoruz...

ORTAKÖY ETZ-AHAYİM SİNAGOGU SUKA’sı

2 Ekim Cuma akşamı başlayan Sukot ‘Çardaklar Bayramı’, bu yıl, Etz-Ahayim Sinagogu’nun kendi bünyesinde kurulan Suka’da da kutlanıyor. Özel ölçülere göre hazırlanan ve üst kısmı yaprak ve dallarla örtülü olan Suka, tavana asılan meyveler, duvarlarda bayramı simgeleyen resimler ve el işlemeleriyle süslenip, bayram havasını yansıtıyor. Suka’da, bayram boyunca, değişik dernek ve kurumlar da kutlamalarını gerçekleştirecek.

Ortaköy Etz-Ahayim Sinagogu, 3 Ekim Cumartesi günü kutlanan Sukot Bayramı kutlamasında  Hahambaşı Rav İsak Haleva ile Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’ı konuk etti.

Yahudilerin en neşeli bayramlarından olan Sukot’ta, Ortaköy Etz-Ahayim Sinagogu, her yıl olduğu gibi, bu yıl da Hahambaşı Rav İsak Haleva ve Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’ı konuk etti. Sabah duasına katılan İsmail Ünal, yaptığı konuşmada, cemaatin bu mutlu gününü paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Ayrıca her sene, sinagogu Kipur Günü’nde ziyaret ettiğini, ama bu sene neden gelemediği konusuna da açıklık getirdi. Ünal, bayramları itinayla ajandasına kaydettiğini ve her yıl, her bayramda hiç aksatmadan, Etz-Ahayim Sinagogu’na geldiğini söyledi.

Hahambaşı Rav İsak Haleva ise, her bayramda Ünal’ı aralarında görmenin büyük mutluluk olduğunu söyledi. Daha sonra Sukot ‘Çardaklar Bayramı’nın anlamına değinen Hahambaşı, bu bayramın en önemli özelliğinin, ‘Çardak’larda yenilen yemekler olduğunu vurguladı.

Dua sonrasında, sinagog bünyesindeki Suka’da (Çardak), yaklaşık 350 kişinin katılığını sabah kahvaltısında, Sinagogun geçmiş dönem Başkanı Mois Kohen, bayramın her sene bu artan bir coşkuyla kutlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türk Musevi Cemaati Yönetimi adına Robert Abudara ve Hahambaşı Rav İsak Haleva, Çardaklar Bayramı hatırası olarak İsmail Ünal’a bir plaket takdim ettiler. Çok duygulandığını ifade eden Ünal, Ortaköy’ün gerek yapısı, gerek zengin kültürüyle çok farklı bir konumu olduğunu ve onu daha da geliştirmek için elinden geleni yapacağını da dile getirdi.

5 Ekim günü gerçekleştirilen kutlama Estreyikas d’Estanbol korosu ile renklendi.

 

BARINYURT’ta renkli Sukot

Barınyurt, her sene olduğu gibi, bu sene de 5 Ekim Pazartesi akşamı, Matan Baseter-Barınyurt ve Neve Şalom yönetim kurulu üyeleri ile geçmiş dönem başkanlarının katılımlarıyla Sukot bayramını kutlamasına ev sahipliği yaptı.

Bayram kutlamasına eşleriyle birlikte barınyıldızlar ile  pansiyonerlerin yanı sıra  Hahambaşılık Bet-Din Üyesi  Rav İzak Alalaluf, Neve Şalom Hazanlarından Hazan Araşi David Sivi , Avram Darsa,Selim İyigör de katıldılar.

 Kurumun  Midraş’ın hep birlikte okunan Arvit duası sonra da arka bahçede hazırlanan Suka’da sohbetlerle dolu bir yemekte  bayram neşesi yaşandı. 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008