gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Felâket, Ramon Ailesi’ni ikinci kez vurdu
Felâket, Ramon Ailesi’ni ikinci kez vurdu

İsrail’in ilk astronotu olan ve 2003’te Columbia uzay mekiğinin dünyaya dönüşü sırasında infilak etmesiyle yaşamını yitiren İlan Ramon’un oğlu teğmen pilot Asaf Ramon, F-16 savaş uçağının düşmesi sonucu yaşamını yitirdi

İsrail Hava Kuvvetleri’nde teğmen 21 yaşındaki Asaf Ramon’un kullandığı F-16 A uçağı, eğitim uçuşu sırasında Hebron tepeleri üzerindeki engebeli arazide düştü. Kaza yerini bulmak için İsrail Savunma Kuvvetleri yaklaşık 90 dakika süreyle havadan ve karadan arama yaptı. Hava Kuvvetleri helikopterleri ile Hava Kuvvetlerinin araştırma ve kurtarma birimleri daha sonra uçağın yerini bularak, pilotun naaşına ulaştı. Asaf Ramon, İsrail’in ilk astronotu olan ve 2003’te Columbia uzay mekiğinin dünyaya dönüşü sırasında infilak etmesiyle yaşamını yitiren İlan Ramon’un oğluydu.

İlan Ramon, 1981 yılında, İsrail’in Irak’taki Osirak nükleer tesislerini vurduğu hava taarruzunda en genç pilot olarak görev almıştı. Albaylığa terfi etmesinden sonra NASA tarafından uzaya gönderilmek üzere seçilen ilk İsrailliydi.

Pazar günü 13.30 civarında gerçekleşen uçak kazasının sebebi ile ilgili bir açıklama yapılmadıysa da insan hatasından kaynaklandığı olasılığı üzerinde duruluyor.

İsrail Ordusu’ndan yapılan açıklamada, Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Ido Nehuştan’ın, kaza ile ilgili resmi soruşturma yapılmasını isteyerek, F-16 uçaklarıyla eğitim uçuşlarını ikinci emre kadar durdurduğu duyuruldu. Üç ay önce pilot kursunu tamamlayan Asaf Ramon, en başarılı öğrenci seçilmiş, gerçekleşen törende ödülünü Devlet Başkanı Şimon Peres’in elinden almıştı.

Genç pilot Asaf Ramon’un yaklaşık 6 ay kadar önce de bir eğitim uçuşu sırasında bir başka kazadan kurtulduğu belirtildi.

 

AİLE TRAJEDİSİ

Astronot babasından sonra Asaf Ramon’un da ölmesi, İsrail basını tarafından aile trajedisi olarak değerlendirildi.

Devlet Başkanı Şimon Peres, Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Ehud Barak ve Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, Asaf’ın annesi Rona Ramon’a başsağlığı mesajları yolladılar.

Kazanın gerçekleştiği 13 Eylül Pazar günü onlarca eş, dost Ramon Ailesi’nin Ramat Gan’daki evine geldiler. Asaf’ın arkadaşları gözyaşları içinde mumlar yaktılar, birbirlerini teselli etmeye çalıştılar.

Cenazeye katılmak için tüm görüşmelerini iptal eden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, anne Rona Ramon’a ettiği telefonda; “Ben, eşim Sara ve tüm halkımız seninle birlikte ağlıyoruz” dedi.

2003’te Columbia uzay mekiğinin infilak etmesi ile astronot babası İlan Ramon’u yitiren Asaf, babası gibi astronot olmak istediğini söylemiş; “Böylece ona daha yakın olacağıma inanıyorum” demişti.

Asaf’ın isteği,14 Eylül Pazartesi günü saat 16:00’da Ramat David Askeri Üssü’ne bakan Nahalal Mezarlığı’nda askeri bir törenle babasının yanına gömülmesi ile trajik bir şekilde gerçekleşti.

Uzaya doğru hiçbir zaman geri dönmediği yolculuğu öncesinde astronot baba İlan Ramon oğluna yazdığı mektupta şöyle demekteydi: “Büyük oğlum Asaf. Her gece göğe bak ve benim orada olduğumu hisset. Biraz uzak olsa da kalplerimiz yakın olacak. Seni seviyorum tatlı oğlum ve özlüyorum. Kendine, annene ve kardeşlerine mukayyet ol.”

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İsrail’in ilk astronotu olan ve 2003’te Columbia uzay mekiğinin dünyaya dönüşü sırasında infilak etmesiyle yaşamını yitiren İlan Ramon’un oğlu teğmen pilot Asaf Ramon, F-16 savaş uçağının düşmesi sonucu yaşamını yitirdi

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008