gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Formalar ve etkileri
Formalar ve etkileri

Dünyada ve Türkiye’de forma endüstrisi denen çok büyük bir sektör var. Bu sektör aslında sandığımız kadar basit değil. Forma üreticilerinin forma rengi seçerken planladığı birçok faktör var, olmalı... Bunlar nelerdir, başlayalım.

Forma renklerine başlamışken siyah rengiyle başlamak istiyorum. Bu renk çok takım tarafından kullanılır. Aslında buna renk değil, renksizlik demek lazım. Bunun nedeni de siyah ışığı emen yerler olarak bilinir. Ölümü ve sıkıntıları anlattığı gibi üst düzey takımların istediği bazı özellikleri de gösterir. İşte insan beyninin siyah rengini görünce algıladıkları: Siyah giyiyor demek ki güçlü, soylu, hırslı, tutkulu... Ayrıca özgüveni yüksek, azimli ve kararlı. Hiç şaşırmayın daha neler göreceğiz. Siz ne kadar fark etmeseniz de beyinde böyle bir etki bırakıyor ve sizde işte o “önyargı” dediğimiz olay şekilleniyor.

Not: Siyah rengi belki de bu yüzden şık arabalara çok yakışıyor.

Gelelim siyahın zıttı beyaza. Beyaz renk her rengin içinde bulunmasıyla ünlüdür. Saflığın ve temizliğin simgesidir. Soğukkanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Yani Real Madrid beyaz giydiği zaman beynimiz bunlar asil diye sinyal veriyor. Çin takımlarında bu renge daha az rastlayabiliriz. Bunun nedeni onlar beyazın matem rengi olduğuna inanırlar ve hüznü hatırlarlar.

Not: Evet Çinliler de futbol oynuyor.

Mavi mavi masmavi diye sürüp giden şarkıyla ağzımıza dolanan renk. Mavi rengi en çok gördüğümüz renklerden biridir. Deniz ve gökyüzü bunda başrol oynar. Beyin mavi görünce özgürlüğü, huzuru ve sonsuzluğu düşünür. Stresli maçlarda mavi giymek mantıklıdır. Sakinlik ve güven veren bir renk olması belki işe yarayabilir.

Not: Diplomatlar basın karşısına en çok bu renk kravatla çıkarlar. Bu renk bizde güven duygusu yaratır. Kaldı ki, bu etki tam da istedikleri şeydir…

Kırmızı rengini üç kişiden ikisi mutlaka tahmin eder. Peki, bilimde karşılığı nedir? Kırmızı en sıcak renktir. İnsanı harekete geçiren bir dinamizm etkisi vardır.  Gözlerimiz kırmızı gördüğünde beynimize şevk sinyali gider ve yaptığımızı daha bir azimle yaparız. Öte yandan kırmızı yakından en çok fark edilen renktir. Bu sebeple sahada fazla gibi gözükmek isteyen takımlar bu rengi seçebilirler.

Not: Boğaların kırmızıya olan şiddeti aklınıza geldiyse, bir bilgi vereyim. Boğalar renk körüdür. Saldırmasının kırmızıyla bir ilgisi yoktur. Matadorun hareketleri karşısında öfkelendiğinden atağa geçer.

Not 2: Bir bilgi daha: Ülkemizde ve daha birçok yerde polis arabalarının üzerindeki ışıkların renklerinin kırmızı – mavi olmasının sebebi çok açıktır. Mavi uzaktan, kırmızı ise yakından en dikkat çeken renklerdir. Türkiye’deki yetkililer de eloğlu yapmış diye değil bunu bildikleri için bu renklere dönüş yapmışlardır!...

Sarı rengi deyince taksi gelir aklımıza ilk olarak. Peki, taksilerin sarı olmasının da bir sebebi olduğunu biliyor muydunuz? Sarı rengi beynimizde geçiciliği temsil eder. Bu yüzden taksiler sarıdır. Bunun yanı sıra insana coşku ve sevinç veren bir renktir. Bilge olan veya olduğunu gösteren insanlar bu rengi tercih edebilir. Forma açısından Galatasaray bu rengi barındırır.

Yeşil rengi tabiattır. Şahsen en sevdiğim renktir.          İç açıcı olmasıyla meşhur dengeli ve düzenli olmayı simgeler. Bu renk giyen takımların az olmasının sebebi rakip takıma huzur vermesi olabilir. Gözleri dinlendiren bir renktir.

Bu kadar renk şimdilik yeterli. Cimbom’un moru, Parma’nın pembesi, Cimbom’un eski turuncusu, Kanarya’nın laciverti ve Beşiktaş’ın grisi ne anlama geliyor? Pek yakında…

Facebook'ta Paylaş
Yazar Cem MENASE
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008