gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Haftanın İzi
Haftanın İzi

Afrika

Sri Lanka: BM desteği tehlikede

Geçen yılın başında çatışmalardan kaçan 300 bin kişi, mülteci kampında Tamil Kaplanları ile ilişkilerinin araştırılması nedeni ile tutuluyor. Sivillerin serbest bırakılmasını talep eden BM Bölge Şefi Neil Buhne, hükümeti çok yavaş davranmakla eleştirdi. Buhne, ayrıca Kızılhaç’ın örgütle bağlantısı tespit edilen 10 bin mülteci ile görüşme talebinin reddedilmesini de eleştirdi.

Sierra Leone: Deniz kazası

200’ü aşkın yolcusu bulunan ahşap bir geminin alabora olması sonucu en az on iki kişi öldü. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin güneyinde bir yolcu gemisinin batması sonucu ise on dört kişi hayatını kaybetti.

Yemen: Çatışmalar hız kazandı

Ülkenin kuzeyinde orduyla Şii isyancılar arasında çıkan çatışmada yedisi asker olmak üzere 27 kişi öldü.

 

Amerika

• ABD: Obama’ya sağlık protestosu

Başkent Washington’da on binlerce kişi, ülkeyi “sosyalizme sürüklemekle” suçladığı Başkan Barack Obama’nın sağlık planlarını protesto etti. Obama, bu yıl içinde sağlık reform yasasını geçirme sözü verdi.

Venezüella: Gürcistan’ı kızdırdı

Devlet Başkanı Hugo Chavez, Gürcistan’dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya’yı bağımsız devlet olarak tanıdığını açıkladı.

ABD: 11 Eylül’ün 8. yıldönümü

11 Eylül saldırılarının sekizinci yıldönümünde, ölen üç bine yakın kişi için ülke çapında anma törenleri düzenlendi.  Geçmişte Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerinin yükseldiği meydan siyasi tartışmalar, mali ve yasal sorunlar sebebi ile halen boş.

Küba: Castro’nun devrim yoldaşı öldü

“Devrim’in Komutanı” olarak anılan, Fidel Castro’nun silah arkadaşı Juan Almeida Bosque, 82 yaşında öldü.

Şili: Allende anıldı

Seçimle iktidara gelen ve demokrasi şehidi olarak adlandırılan sosyalist Devlet Başkanı Salvador Allende’nin devrildiği 1973’teki askeri darbenin yıldönümünde yapılan bir protesto gösterisinde bir kişi öldü. General Augusto Pinochet’nin 17 yıl süren cunta yönetimi 1990’da sona erdi. Bu süre zarfında binlerce kişi hapsedildi, işkence gördü ve zorla sürgüne gönderildi.

• ABD: ‘Yeşil Devrim’in babası öldü

Dünya’daki açlığı önlemek için çalışan, Nobel Barış Ödülü sahibi Amerikalı tarım bilimci Norman Borlaug 95 yaşında öldü.

 

Asya

Afganistan: Çatışma durulmuyor

Afganistan’da, Taliban’ın devrildiği 2001’den bu yana en şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Çeşitli saldırılarda, aralarında beş Amerikan askerinin de bulunduğu 50’den fazla kişi yaşamını yitirdi.

• Hong Kong: Kaza

Yapımı süren 118 katlı gökdelenin asansör platformunun çökmesi sonucu beş işçi öldü. Şirket ölen işçilerin ailelerine 190 bin TL tazminat ödeyecek.

Kazakistan: Yangın

Bir uyuşturucu tedavi merkezinde çıkan yangında 38 kişi öldü.

 

Avrupa

Almanya: Sokak festivali kötü bitti

Hamburg kentinde yastık kavgası ile başlayan sokak festivali, gece geç saatlerde yaklaşık 100 kişinin Stresemannstrasse’de bulunan polis karakolunun camlarına taş atması üzerine çatışmaya dönüştü.

Fransa: Le Pen emekli oluyor

Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi Genel Başkanı Jean-Marie Le Pen, 2010 yılında parti liderliğinden ayrılacağını açıkladı.

Yunanistan: Anketlerde Pasok önde

4 Ekim’de yapılacak erken genel seçimler öncesinde yapılan anketler muhalefetteki sosyalist Pasok’un önde gittiğini hatta iktidar partisine fark attığını gösteriyor.

• Rusya: Rekabet yok

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile bir anlaşmaya varıp 2012 yılındaki devlet başkanlığı seçimlerinde rekabet etmeyeceklerini söyledi.

 

Ortadoğu

• Lübnan: El Kaide şüphesi

Lübnan’ın güneyinden İsrail’e roket saldırısı düzenlendi. Saldırıda can veya mal kaybı olmadı. Saldırıyla ilgili şüpheler, Hizbullah örgütünden ziyade, Güney Lübnan’daki El Kaide’ye bağlı Filistinli militanlar üzerinde yoğunlaşıyor.

• Ürdün: Nükleer enerji yolunda

Ürdün, Belçikalı bir firma ile ilk nükleer enerji tesisi için on iki milyon dolarlık bir anlaşmaya imza attı. Ürdün, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nı (Non-Proliferation Treaty) imzalayarak nükleer enerjiyi barışçıl amaçlarla kullanacağını taahhüt etti.

• İran: Uyuşturucu operasyonları

Polisle uyuşturucu kaçakçıları arasında çıkan çatışmada dokuz kaçakçı ile bir polis öldü. Çatışma sonrası çok sayıda silah ve 122 kilo uyuşturucu madde ele geçirildi. Fransa’nın güneyinde düzenlenen operasyonda 1,7 ton esrar ele geçirildi, 4 kişi gözaltına aldı. Diyarbakır’da 52 kilogram eroin ele geçirildi. Olayla ilgili bir kişi tutuklandı.

 

haftanın sözü

“Tahran’a giden yolun Moskova’dan geçtiğini bizlere gösterdiler”

Cliff KUPCHAN

Global risk danışma şirketi

Eurasia Grup temsilcisi

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, nükleer çalışmalarını tüm uyarılara rağmen durdurmayan İran’a BM’nin uygulayacağı yaptırımları “ihtimal dışı” olarak değerlendirmesi üzerine.

 

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Karel Valansi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008