gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Ağa Takılanlar

Haftanın yankıları

HANGİ YAZAR KİMLERİN AĞINA TAKILDI?

Yahudi Cemaati’nin haftalık yayın organı Şalom’un her hafta basında Yahudi Cemaati’ni ilgilendiren haberleri derlediği “Ağımıza Takılanlar” köşesinin geçen haftaki konuklarından biri Odatv yazarı Deniz Hakyemez idi. Şalom Gazetesi, Deniz Hakyemez’in Odatv’de yayınlanan “Obama da Potamya’da mı doğdu” başlıklı yazısını “Ağa Takılanlar” köşesinde yayınladı. Hakyemez yazısında Yahudi Lobisi ile sorunlar yaşayan Obama’nın doğduğu yerin siyasetin nasıl konusu haline geldiğini anlatmıştı.

 

http://www.odatv.com/Siyaset/hangi_yazar_kimlerin_agina_takildi-17617.html

 

YEDİ MADDELİK HAİM NAHUM DOKTRİNİ

“Hahamlar heyetinin takdiği yumuşak lokma metodudur. Bu taktik, Türkiye’yi işsiz bırakacağız, aç bırakacağız, borca esir edeceğiz, dininden uzaklaştıracağız, böleceğiz. Büyük İsrail’e vilayet yapacağız. 7 maddelik Haim Nahum Doktrini budur. Bu plan, yumuşak lokma metodu ile Türkiye’yi yutmaktır. Siyonizm dünya hâkimiyetini kurmak için mutlaka Türkiye’yi ortadan kaldırma niyetindedir”

Necmettin Erbakan

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=953665&Date=10.09.2009&CategoryID=77

DEVLETİN TEBASINI HOMOJEN KILMAK

Türkiye’de devletin üst düzey güvenlik toplantılarında dile getirilen hakim bir görüş vardır. Bu görüşe göre, Türkiye’de Hıristiyanlara ve Yahudilere vakıflarını yaşatma, okullarını ve kültür kurumlarını geliştirme ve benzeri olanaklar tanınırsa, Osmanlı İmparatorluğu’nda yapılan hata tekrarlanmış olacaktır. Bu hata, devletin tebasını bütünüyle homojen kılmaya yönelik önlemlerin zamanında alınmamış olmasıdır. Eğer Türkiye’de yaşamak istiyorlarsa, Müslüman olmayan yurttaşlar yavaş yavaş Türk-İslam kimliği içinde erimeyi kabul etmelidir. Ya da zorluklar karşısında yılıp, çekip gitmelidir.

Ahmet İnsel

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetay&ArticleID=953101&Date=08.09.2009&CategoryID=42

TÖVBEKÂR ‘ELUL’ - EYLÜL

Yılın sonuna gelmek insanda bir hesaplaşma duygusu yaratır. Mevsimlerin döndüğü zamanlar biraz da hesaplaşma dönemidir. Eylül bazılarınca gerçekten de yılın sonudur. İbrani takvimine göre yılın son ayı eylüldür. Yazın bereketi sonlanıp hasat kalktıktan sonra tarım yılı biter. Hasattan sonra yılın getirisi götürüsü, hesabı kitabı hem manen hem de maddeten yapılır. Para pul hesabı kadar vicdan muhasebesi de önemlidir. Vicdanlarda geçmiş yılın günahı sevabı tartılır. İbranice eylül anlamına gelen “Elul” sözcüğü arayış anlamına gelir. Eylül ayı doğruyu arama ve tövbe zamanıdır. Yılın sona ermesiyle birlikte yeni başlangıçlar için de umut zamanıdır.

Aylin Öney Tan

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&hn=81464

Haftanın link’leri

İbranice / Türkçe

 

http://ibraniceturkce.blogspot.com/

Varlık Vergisinin İzmir uygulaması

 

http://www.izmirizmir.net/bilesenler/koseyazilari/yazi.php?yazi_no=1052

Haftanın bilgisi

Yahudi hurması - Diospyros lotus

Dalların ucunda kümelenen domates biçimindeki iri, turuncu meyveleri ve geniş yapraklarıyla albenili bir ağaçtır. Abanozgiller familyasında yer alan bu ağaç Doğu Asya kökenli olmakla birlikte, meyveleri için dünyanın ılıman bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilir. Türkiye’de de özellikle Hatay, Ordu, Adana ve İçel illerinde, her yıl ortalama 5-8 bin ton dolayında Trabzon hurması üretilir; bu ürünün yarısından fazlası Hatay ilinden sağlanır. Trabzon hurması kışın yapraklarını döken ufak bir ağaçtır. 6-15 cm uzunluğundaki elips biçimli yaprakların üst yüzü tüysüz, alt yüzü tüylüdür. Sarımsı beyaz çiçeklerini haziran ayında açar. Sonbaharda olgunlaşan meyveleri ortalama 7-8 cm çapında, hafif yürek biçimli ve yuvarlaktır. Meyveler henüz hamken sert, acı ve buruk lezzetlidir. Oysa olgunlaştıkça yumuşar, tatlanır ve rengi giderek koyu turuncuya, hatta kırmızımsı bir tona döner. A ve C vitamini içeren Trabzon hurması en çok taze meyve olarak yenir; ayrıca puding, jöle, pasta ve dondurma yapılır. Kuzeydoğu Anadolu’daki geniş yapraklı ormanlarda yabani olarak yetişen, ayrıca gene bu bölgedeki kıyı illerinde park ve bahçelere süs olarak dikilen küçük Trabzon hurması (Diospyros lotus) ise bununla çok yakın akraba olan bir türdür. Aynı öbürü gibi Doğu Asya kökenli olan bu tür kiraz büyüklüğündeki mavimsi siyah meyveleriyle ayırt edilir. Meyvelerinden ötürü “kara hurma”, “Yahudi hurması” ya da “hurma eriği” gibi adlarla da anılan bu ağacın meyveleri yalnızca insanlar için değil, doğadaki yabanıl hayvanlar için de iyi bir yiyecek kaynağıdır. Odunu tornacılıkta kullanılır.

 http://www.karalahana.com/makaleler/folklor/trabzon-hurmasi.htm

Facebook'ta Paylaş
Yazar İzak BARON
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008