gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Roş Aşana

Bu hafta dünyanın yaratılışının yıldönümü olan Roş Aşana bayramını kutluyoruz. Roş Aşana bayramında Yitshak Avinu’nun doğumu ile ikinci gününde Akodat Yitshak olarak bilinen Yitshak’ın kurban edilmeye götürülmesi olayı peraşaları okunur.

Roş Aşana aynı zamanda Avraham Avinu ile Yaakov Avinu’nun doğum günleri olarak bilinir. Bu bayramda çalınan fiofar ile sene boyunca içinde bulunduğumuz uyuşukluktan kurtulma ve yeni yılda daha doğru ve kararlı bir yol izleme çabasına döneriz. Teşuva yapmak olarak bilinen bu amaç, bizleri Tanrı’ya daha fazla yakınlaştırır ve manevi anlamdaki varlığımızı arttırır. Rambam İlhot Teşuva adlı bölümü işlerken Teşuva olmadan Kipur gününün günahların affı için pek bir yarar sağlamayacağı konusunda bizleri uyarır. Çünkü Kipur gününde affedilmemizi sağlamak için bu bayram ile başlayan ATSERET YEME TEŞUVA günleri boyunca davranışlarımızı sözden geçirmemiz ve yeni yılda bir düzelme amacı taşımamız gereklidir. Ancak bu durumda büyük af günü Kipur gününde affedilme şansını elde edebiliriz.

Aseret Yeme Teşuva boyunca dikkate alınması gereken bir başka konu da Kipur gününe hazır olmak için aynı zamanda iyi bir vicdan muhasebesi yaparak yakınlarımız ile aramızdaki ilişkiyi kontrolden geçirmektir. Çünkü Kipur gününde Tanrı O’na karşı yapılan günahları Teşuva yapılması halinde bağışlar. Fakat insanın yakınlarına karşı yaptığı hatalar ancak onun affetmesi durumunda Tanrı tarafından bağışlanır. Bu da yakınlarımızdan yaptığımız hatalar için özür dilememiz anlamına gelir.

Büyük bilgin Rabbi Akiva Masehat Yoma’da toplum olarak bizlerin çok şanslı olduğumuzu söyler. Çünkü bizler günahlarımızdan Tanrı önünde arınmakta ve Tanrı bizleri arındırmaktadır.

Yeni yılın toplumumuz ve tüm insanlık için sağlıklı, mutlu, başarılı, bereketli bir yıl olması dileğiyle nice nice güzel bayram ve başlangıçlara...

TİZKU LEŞANİM RABOT, NEİMOT VE TOVOT.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Rav İzak ALALUF Bu Hafta Peraşa
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008