gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yeni yıla girerken...

Her sene bu dönemler benim gözden geçirme, arınma, sadeleşme, düzenleme ve yeniye yer açma dönemlerimdir.

İşe öncelikle evimle başlarım. Evimde artık bana hizmet etmeyen, kullanmadığım, olmasını istemediğim hiçbir şey kalmaz. Dolaplarımda sadece kullandığım eşyalar kalır. Sakladığım, fakat kullanmadığım her giysiyi, çatlamış veya bir parçası kırılmış bütün mutfak eşyalarını, bir yıl boyunca biriktirilmiş yazı, defter, eski okul kitaplarını ayıklar, atılacakları atar, verilecekleri gitmesi gereken yerlere veririm. Çekmeceler ve dolapları düzenlerim.

Aynı işlemi işyerimde de uygularım. Bilgisayarımda işe yaramayan bilgiler, cep telefonumda kullanılmayan numaralar, çekmecelerimde birikmiş her türlü eşyadan arınırım. Yaşadığım ve kullandığım bana ait her alan ve her eşya temiz, düzenli ve sade bir hale gelir. Tabii ki ruhum da. Kendimi hafif, sade ve huzurlu hissederim. Eskilerden arındıkça yeniye yer açarım ve açtığım yere gelecek yenilikleri heyecanla beklerim. Hayatınızda yeni şeylerin oluşmasını isterseniz önce onlar için yer açmalısınız, bu yüzden arınma ve sadeleşme işlemi çok önemlidir.

Eğer bazı eşya veya giysileri vermek size zor geliyorsa, onlardan ayrılmak kolay olmuyorsa onları bir kutuya kaldırın. Eğer altı ay içinde onları kullanmıyor iseniz o zaman onlar size hizmet etmiyor demektir ve verilme zamanları gelmiştir. Mekânlarınızı sadeleştirmek oralarda enerjinin kolayca akmasını ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.

Arınma, düzenleme, sadeleşme bittikten sonra yeniyi şekillendirmeye başlayabiliriz. Önümüzdeki seneyi şekillendirmek için her sene bu zamanda uyguladığım bir ritüelim var. Bunun için kendime zaman ayırırım ve bu zamanın kutsal olduğunu bilirim. Kendime açık havada sakin bir köşe bulup elime kalem kâğıdı alıp başlarım yazmaya. Önce sahip olduğum her şey için tek tek şükrederim. Bütün organlarıma, bedenime, sağlığıma, aileme, işime, dostlarıma, evime, başıma gelen her şeye (iyi veya kötü diye ayırmadan…) Sonra geçtiğimiz seneyi değerlendiririm. Neler yaptım? Daha neler yapabilirdim fakat yapmadım? Düzeltmek istediğim yanlarım neler? Nelerde başarılı oldum? Neleri geliştirmem gerekli?, gibi… Daha sonra önümüzdeki yıl boyunca yapmak istediğim, olmak istediğim, sahip olmak istediğim her şeyi detaylı bir şekilde yazarım ve sonra kâğıdımı saklarım. Bir sene sonra kâğıtta yazanların oluştuğunu görmek beni sonraki sene için hep çok motive eder.

Roş Aşana’yı kutlayacağımız bu hafta, gökyüzünden gelen enerjilerin de yardımıyla siz de hayatınızda neleri sadeleştirebilirsiniz bir bakın. Evinizde, işyerinizde size hizmet etmeyen fakat bir başkası için çok fazla önem taşıyor olabilecek neleri verebilirsiniz? Hangi kullanmadığınız giysiler/eşyalar verilmeli? Çok fazla eşya barındıran ve sizi yoran hangi alanlar var evinizde? Kullanmadığınız hangi kredi kartları iptal edilmeli? Gereksiz harcama yaptığınız neler var? Enerjinizi/paranızı/vaktinizi çalan hangi olaylar ve kişiler var hayatınızda? Bu durumlar veya kişilerden nasıl arınabilirsiniz? Yeni yılı karşılarken yeniye yer açmak için sizi geçmişe bağlayan hangi duygu ve eylemlerinizi salıverebilirsiniz? Sizi aşağı çeken, ileri adım atmanızı engelleyen hangi öfke ve kırgınlıklarınızı bırakabilirsiniz? Kendinizi neler için affedebilirsiniz? Kendinizi ve başkalarını oldukları gibi kabul edebilir misiniz?

Sonra yeniyi oluşturmak için kendinize zaman ayırın. Kendi iç sesinizle bağlantıya geçin ve hayatınızın dizginlerini elinize alın. Önümüzdeki yılı şekillendirin. Kendinize bu yılla ilgili hedefler oluşturun. Bu hedeflere ulaşabilmek için hangi adımları atmaya ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Hayatınızın bu yılını nasıl yaşamak istediğinize karar verin. Kendinize daha iyi olabilmek, sınırlarınızı zorlamak, kendinizi geliştirmek, hayat oyununda yer almak için ne yapmaya ihtiyacınız olduğu sorusunu sormayı unutmayın. Olmasını istediğiniz durumları, sahip olmak istediklerinizi ve olmak istediğiniz kişiyi yaratın. Siz karar verdiğiniz ve eyleme geçtiğiniz anda hayat istediklerinizin oluşması için bütün kapıları açar.

Sadece hayatın getirdikleriyle yetinmeyin. Hayatınızı kendiniz yaratın. Geminizin kaptanı olun!

Roş Aşana’nızı kutlar, önümüzdeki yılın kendinizi gerçekleştirebileceğiniz, hayat oyununun içinde keyifle olabileceğiniz bir yıl olmasını dilerim.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Violet ALALOF YAŞAM KOÇUNUZ DİYOR Kİ... haber@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008