gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Paneller ve konferanslarla bilgilendik
Paneller ve konferanslarla bilgilendik

İstanbul’un eski Yahudi semtleri

Eğer İstanbul’un geçmiş semtlerinde bir gezinti yapmak ve yaşanan geçmişin tatlı anılarını semtlerin ruhunun içinde hissetmek isteseydiniz Riva Salah’ın Anna Eskenazi ile birlikte hazırladıkları ve eşiyle birlikte sunduğu Anılarda   “İstanbul un eski Yahudi Semtleri” sunusunu izlemeniz gerekirdi.

Ben kendi adıma geçmişte yaşadıkları ve kimliklerini kattıkları semtlerle Yahudi Kültürünün yaşandığı güzellikleri tatlı ezgilerin eşliğinde izlemekten inanılmaz keyif aldım.

Kuzguncuk’un, Hasköy’ün, Yel Değirmeni’nin, Karaköy’ün, Şişhane’nin Galata’nın, Arnavutköy’ün ve nice eski yaşanmış semtlerin dokusu kokusu ve anıları kulaklarımızda ayrı bir tat bıraktı.

Yavuz Hubeş in kanununun eşlik ettiği o güzelim melodiler semtleri adeta bu gün bile yaşıyormuşçasına kişilikleriyle bütünleşmiş anılarına can verdi. İnsanlar adeta yaşadıkları mahallelerinde yürüyor pencerelerinden başlarını uzatıyor kapı aralarında sohbet ediyor oldular.

Bu keyifli zaman yolculuğunu kalabalık bir izleyici kitlesinin benimle aynı duygular ve mutlu bir tebessümle izlediklerine hiç kuşkum yoktu.

 

Osmanlı’da Yahudi matbacılığı

500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Kurucu Proje Koordinatörü ve Küratörü Naim Güleryüz, 500.Yıl Vakfı Müzesi’nde barkovizyon eşliğinde gerçekleştirdiği konferansta Osmanlı İmparatorluğu döneminde Yahudi matbaacılığı hakkında izleyicileri aydınlattı. Katılımcılar 16 ile 19. Yüzyılları arasında Osmanlı’da basılan 2000’e yakın İbranice ve Ladino eserden 64 tanesinin kapak sayfası röprodüksiyonlarını görme fırsatı buldular.

Aynı mekânda açılan Sinagog Paraları Sergisi’nde 19. Yüzyıl sonunda piyasalardaki nakit para sıkıntısını gidermek amacı ile geçici bir süre kullanılan paralardan örnekler sundular.

Gün süresince müzeyi yaklaşık 700 kişi ziyaret etti.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008