gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İstanbul’da bir Yahudi Kültürü Avrupa Günü daha yaşandı…
İstanbul’da bir Yahudi Kültürü Avrupa Günü daha yaşandı…

Yahudi Kültürü Avrupa Günü Avrupa’nın birçok kenti ile eş zamanlı olarak sekiz yıldır İstanbul’da da düzenleniyor. Etkinlik kapsamında Galata semtinde bulunan dini mekânların yanı sıra, semtte bulunan Galata Derneği ve Avusturya Lisesi de güne ilgi duyanlara kapılarını açtı. 

 “Yahudi Bayramları ve Gelenekleri” temalı günde, geniş toplum katılımcıları, 500 yıldan uzun süredir bu topraklarda yaşayan Yahudi Cemaati’nin yetiştirdiği bestekâr, müzisyen, ressam, heykeltıraş, yazar ve sanatçıları ile kültürü yakından tanıdılar.

Neve Şalom Sinagogu temsili bir sünnet düğününe ev sahipliği yaparken, Ramazan ayı olması dolayısıyla Türk Musevi Cemaati idarecileri günün sonunda Beyoğlu Evlendirme Dairesi’nde bir iftar yemeği verdi.

Dokuz farklı mekânda, 60’ı aşkın gönüllünün görev aldığı günde katılımcılar Yahudi mutfağının örneklerinden tatma fırsatı buldular.

Temsili sünnet töreni…

Yahudi dini mekânlarının kapılarının açtığı günde geçtiğimiz sene Neve Şalom Sinagogu’nda temsili bir düğün gerçekleşmişti. Bu yıl ise katılımcılar temsili bir Brit- Mila (sünnet törenine) tanık oldular. Törende Rav İzak Alaluf, Yahudi dinine göre gerçekleştirilen sünnet törenin tarihçesi ve ritüeli hakkında konuklara açıklayıcı bilgiler verdi.  Rav Alaluf 23 yıl önce 6 Eylül günü teröristlerin saldırılarına hedef olan sinagogun yıllar sonra yine aynı tarihte bir kültür ve barış etkinliğine tanıklık ettiğine de değindi.

Barınyurt Huzurevi

Neve Şalom Vakfı’na bağlı bir sosyal yardım kuruluşu olan Matan Baseter- Barınyurt da etkinlikler çerçevesinde dinlenmek, soluk almak ve öğle yemeği isteyenler için kapılarını açan kurumlardan biri idi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008