gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Ekonomik kriz Holokost eğitimini de vurdu

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan birkaç eyalet bütçe kesintisi yüzünden Holokost eğitimini programlarından çıkardı.

Tennessee eyaleti Holokost eğitimi için yıllık 128.300 dolarlık bütçeyi keserken, New Jersey eyaleti Holokost eğitimi için ayrılan bütçenin yüzde 20’sini kesmeye hazırlanıyor. New Jersey’in Holokost eğitimi için ayırdığı miktar ise yıllık 250.000 dolar. Nevada önümüzdeki iki yıl için yıllık 70.000 dolarlık kesintiye gidiyor. Pensilvanya eyaletinin ise, her sene ayırdığı 60.000 dolarlık bütçenin çok daha düşüğü sözkonusu olacak.

Obama yönetiminden İsrail’e tepki

Obama yönetimi, İsrail’i yeni yerleşim birimlerinin yapım planlarının onaylanmasını eleştirdi. Ekim ayında başlaması gereken üç ile altı aylık bir süre için yeni yerleşim birimlerinin yapımının dondurulması kararının öncesinde yapılması, Washington’da dikkat çekti.

Yerleşim birimlerinin dondurulması kararı Filistinliler ile barış sürecinin ileri gitmesini, Arap devletlerinin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesini ve bu devletlerin İsrail ile ticari ilişkilere başlamasını amaçlıyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “Başkan Barack Obama’nın daha önce söylediği gibi Amerika Birleşik Devletleri yeni yerleşim birimlerinin yapılmasının ve genişletilmesinin meşruluğunu kabul etmiyor. Bu yerleşim birimlerinin yapımının durdurulması için ısrar ediyoruz” deniliyor. Bildiri ayrıca bu kararın barış görüşmeleri için yaratılmaya çalışılan olumlu havayı bozduğu belirtildi. Açıklamada İsrail’in yerleşim birimlerinin yapılanmasını kısıtlanmasının Beyaz Saray tarafından takdir edileceği açıklandı.

Birçok Arap lider İsrail’in yeni yerleşim birimlerini onaylamasına karşı çıkarken İsrailli yetkililer ise yerleşim birimlerinin yapımının dondurulmasının Kudüs’ü kapsamadığını belirttiler.

Facebook'ta Paylaş
Yazar İzi Darsa Boston Güncesi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008