gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
18 trilyon dolar nerede!

Amerika ve Avrupa sarsılmakta. Ekonomik depremin fay hattı USA’ dan geçmekte. Avrupa biraz uzakta kaldığı için kendini az çok talihli hissetmeli. Asya’da bekleyiş var. Uzakdoğu’nun iki devi Çin ile Hindistan biraz endişe ve biraz da avcularını kaşıyarak bundan bize bir şeyler düşer mi acaba düşüncesinde iseler kendilerine hak vermek gerekmez mi.

Onlar geçmişte yıllarca Amerika ve Avrupa’ya hevesle baktılar. Bir gün aynı kulvarda koşabilmenin hayalini hala yaşıyorlar.

Liberal ekonomi son yıllarını mı idrak ediyor. Bırakınız geçsinler bırakınız  yapsınlar artık iktisat kitaplarının modası geçmiş ilkelerinden mi?

Şunu gözden ırak tutmamalı. Liberalizmim yara almışsa bu sistemin yetersizliğinden değil tatbikatın sakatlığındandır. Hiçbir hürriyet sınırsız olmaz. Mutlaka çizgi koyulmalıdır. Yapılsın, geçilsin ama nereye kadar.? 

Kar etmek serbest ancak kimin öz kaynağını kullanarak. Bu çok önemli. Bir söz vardır. Başkasının parasını harcamak kolaydır denir. Bazı finans kuruluşları halkın tasarrufunu değerlendireceğiz böbürlenmesiyle ortaya çıktılar, ciddi meblağlar topladılar ve örneğin gayrı menkullere yatırdılar. Herkesi ev sahibi yapacakları vaadi gazete sayfalarına boy boy geçti. Projeyi bitirdiler ancak iyi hesap etmediklerinden yaptıkları ellerinde kaldı. Borçlananlar taksitlerini ödemekte büyük güçlüklerle karşılaştılar. Sıkıntı halka halka bütün ekonomiye yayıldı. Elli bine yakın şirket değer kaybetti. Amerika’da dokuz ayda on sekiz trilyon dolar bilânçolarda zarar gösterildi.

Olanların suçu ekonomik sisteme yüklendi. Serbest ekonomi batıyor denildi.

Liberal ekonomilerde bu zararların şirketlerin bünyesinde kalmaları gerekirken devlet müdahale etti. Açıkları kapattı. Ve böylece bütün vergi mükellefleri ve emekliler ve kısaca bütün yurttaşlar hiç günahları yokken gerilemeden pay aldılar.

Serbest ekonominin ilkelerinden biri de şudur: Önce talep yaratılır sonra arza geçilir. Daha başka bir deyişle önce müşteri bulunur sonra mal hazırlanır. Arzın amacı talebi karşılamaktır. Önce malı hazırlayıp sonra müşteri aramak risk almaktır. Ne yazık ki Amerika birleşik devletlerinde pek çok büyük şirketçe (örneğin General Motors)  buna gidildi.

 Savaşmak talebi arttıran unsurlardan biri sayılıyor.. Harp etmek felakettir ancak bazı yönetimlerce  “ Denize düşen yılana sarılır”  çaresizliği şeklinde algılanmakta. Burada bir noktaya dikkatinizi çekeyim. Silah üreten devletler zenginleştikçe tüketenler fakirleşmekten veya oldukları yerde kalmaktan kendilerini kurtaramıyorlar.

Bir şeyi merak etmekten kendimi alamıyorum. Fizik kanunudur. Hiçbir şey kaybolmaz veya yoktan var edilemez. Bir çeşit enerji başka çeşit bir enerjiye çevrilebilir ancak bu kaybolma değil şekil değiştirmektir.   

Peki o halde şirketlerin zararı on sekiz trilyon dolar fizik kanunlarınca kaybolamayacağına göre acaba nerededir?  . 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Yakup ALMELEK Yaşamdan Damlalar
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008