gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Türk Musevi Cemaati’nden adalılara hizmet
Türk Musevi Cemaati’nden adalılara hizmet

Türk Musevi Cemaati yönetimi, İstanbul’un en turistik beldelerinden biri olan Adalar’ın Acil Sağlık İstasyonu’na kavuşmasına önayak oldu...

Yaz aylarında nüfusun büyük orada arttığı Adalar ilçesinde, bilindiği üzere sadece Büyükada’da Kartal’daki hastaneye bağlı bir poliklinik, diğer Adalar’da ise sadece sağlık ocakları var. Acil bir durum olduğunda ise devreye deniz ambulansı girer…

Ancak acil durumdaki hastalara hizmet veren deniz ambulansında gerekli tıbbı donanım olmamasının yanı sıra hastalara refakat edebilecek bir sağlık personeline de sahip değil.

Önümüzdeki haftadan sonra Büyükada’da hizmete girecek olan Acil Sağlık İstasyonu ile tüm sorunlar ortadan kalkacak. 

 

OVADYA: ADALILARA HİZMET…

Yerel halka ve turistlere hizmet verecek olan bu acil sağlık istasyonunun oluşturulmasına Türk Musevi Cemaati ön ayak oldu. Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, yaz mevsimi başında Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu’nu makamında ziyaret ettiklerini,  Başkan’ın çalışmaları hakkında bilgi aktarımında bulunurken Adalılar için büyük bir ihtiyaç olan ve hemen karşılanması gereken deniz ambulansının personeline hizmet verecek olan acil yardım merkezinden söz etmesi üzerine, bu ihtiyacı karşılayabileceklerini söylediklerini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta da Büyükada Belediye binasının hemen yanına 90 metrekare prefabrik bir konut yapımı tamamlandı.

Başkan Ovadya, “Bu hem yerel halkın, hem turistlerin, hem de yaz aylarını Adalar’da geçiren cemaat bireylerimize bir hizmet olarak değerlendirilmeli” dedi.

 

FARSAKOĞLU: “ADALAR’DA ACİL YARDIM İSTASYONU İLK KEZ KURULUYOR”

Konu hakkında görüşlerini aldığımız Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu şöyle konuştu: “Çalışmalarımızda tüm cemaatlerden olduğu gibi Türk Musevi Cemaati’nden de büyük destek görüyoruz. Ancak Musevi Cemaati’nden aldığımız destek sağlık konusunda olduğu için çok anlamlı. İl Sağlık Müdürlüğü ile Adalar’da özellikle acil sağlık hizmetleri sunulması konusunda sıkıntı çekildiği konusunda bir görüşme yaptık. İlk Yardım İstasyonu kurmamız durumda, bize 24 saat hekim, sağlık personeli ve malzeme temin edebileceklerini söylediler. Bu görüşme sonrasında ziyaretimize gelen Türk Musevi Cemaati idarecilerinden oluşan bir heyet, acil sağlık istasyonunu yapabileceklerini dile getirdiler. Şu anda da bina tamamlandı, bir hafta içerisinde de faaliyete geçecek.

Adalarda acil yardım istasyonu ilk kez kuruluyor. Eski devlet hastanemizde acil müdahale bölümü var. Fakat onun amacı sadece oraya gidebilenlere hizmet vermek. Bu oluşturulan yeni birimde bulunacak sağlık ekibi,  herhangi bir adada yardıma ihtiyacı olan bir hasta olduğunda, ambulans tekne ile hızlı bir şekilde oraya ulaşarak, ilk müdahaleyi yapacak, gereğinde irtibatta olduğu kara ambulansına hastayı teslim edecek ve böylece en kısa sürede hastaneye ulaşması sağlanacak. Ambulans teknemiz yeterli donanıma sahip değil. Tam donanımlı bir deniz ambulansına dönüştürmeyi hedefliyoruz.  Bu vesileyle Türk Musevi Cemaati’ne de teşekkür ediyoruz. 

Cemaatin verdiği destek bununla bitmiyor, çeşitli faaliyetlerimize de mekân sağlıyorlar. Bireysel veya cemaat olarak her zaman yanımızdalar. 

Çalışmalarımızı geniş çaplı destek ile sürdürüyoruz. Ancak Türk Musevi Cemaati’nin özel bir yeri olduğunu da itiraf etmek gerekiyor.”

Görüşmemiz sırasında Adalar’da bulunan iki sağlık ve itfaiye hizmetindeki araçlara verilen akaryakıtın azaltıldığına değinen Başkan Farsakoğlu, “Adalar’a sağlık hizmeti veren iki acil ambulans tekne ile itfaiye araçlarını taşıyan iki çıkarma gemisinin yakıtı geçen yıla oranla üçte iki oranında azaltıldı.  Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na iki ayrı tarihte yazmamıza rağmen herhangi bir yanıt alamadık. 2006 yılında alınan ve Şubat 2009’da güncellenen Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin protokol kararı, 31 Ağustos 2009 tarihine kadar Adalar Belediyesi’nce işletilen iki çıkarma gemisi ve iki deniz teknesinin her türlü bakım onarım, akaryakıt ve personel giderleri karşılanmasını taahhüt ediyor. Bir kısım giderleri karşılayabiliyoruz, ancak nisan ayından itibaren akaryakıtı geçen yıla oranla üçte bire indirdiler” dedi.

 

İBB: “HERHANGİ BİR MİKTAR TAAHHÜT EDİLMEMİŞTİR”

İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin internet sitesinde konuya ilişkin olarak, “Söz konusu protokolde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gemilerin yakıt-yağ ihtiyaçlarını temin edecektir denmiştir ancak verilecek yakıtla ilgili herhangi bir miktar taahhüt edilmemiştir. Yapılan yakıt ikmali de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin imkânları dâhilinde yapılabilmektedir.  Çıkarma gemisinin tüm kullanımı Adalar Belediyesi’ne aittir. Adalar Belediyesi olağan üstü durumlar haricinde bu çıkarma gemisini işleterek ayda ortalama 120 milyar gelir elde etmektedir. Buna karşın tüm giderleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi karşılamaktadır ” şeklinde bir basın açıklaması yer alıyor. 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Türk Musevi Cemaati yönetimi, İstanbul’un en turistik beldelerinden biri olan Adalar’ın Acil Sağlık İstasyonu’na kavuşmasına önayak oldu...

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008