gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Nazi’ye ömür boyu hapis
Nazi’ye ömür boyu hapis

Almanya’nın Münih kentinde bir mahkeme, 1944 yılında İtalyan sivillerin katlinden sorumlu 90 yaşındaki Nazi komutanını ömür boyu hapis cezasına çarptırdı

Josef Scheungraber, II. Dünya Savaşı sırasında Tuscany Bölgesi’nde, Falzano di Cortona köyünde 14 sivilin öldürülmesinde rol oynadığı gerekçesi ile suçlu bulundu.

Josef Scheungraber, 26 Haziran 1944’te gerçekleşen katliam sırsında Alman ordusunda görevli 25 yaşında bir askerdi. İki Alman askerinin İtalyan direnişçiler tarafından öldürülmesinden sonra, Josef Scheungraber bir operasyona katılan istihkam subaylarının komutanlığını yaptı. Nazilerin giriştiği operasyonda önce aralarında 74 yaşında bir kadının da bulunduğu dört kişi sokakta vurularak öldürüldü. Ardından bir evde bulunan 11 kişi ahıra kilitlendi ve ahır havaya uçuruldu. 11 kişiden o dönemde 15 yaşında olan Gino Massetti kurtuldu. Patlama sırasında ağır yaralanan Massetti, 65 yıl sonra Münih’teki davada tanık olarak ifade verdi.

Duruşmaya Bavyera tarzı ceketi ve elinde bastonu ile gelen Josef Scheungraber’in zinde olduğu gözlemlendi. 11 ay süren davanın ardından sanığın ömür boyu hapse mahkum edilmesi Falzano di Cortona köyü halkını oldukça sevindirdi. Köyün Belediye Başkanı Andrea Vignini; “65 yıldır hakkın yerini bulmasını bekliyorduk” dedi.

Münih kentinde açıklanan kararla, Nazi dönemine ait son davalardan biri de noktalanmış oldu.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X

Almanya’nın Münih kentinde bir mahkeme, 1944 yılında İtalyan sivillerin katlinden sorumlu 90 yaşındaki Nazi komutanını ömür boyu hapis cezasına çarptırdı

"/>
İlgili Haberler
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008