gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
‘Golan’ı gümüş tepside vermeyeceğiz’
‘Golan’ı gümüş tepside vermeyeceğiz’

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, barış sürecine katkıda bulunmak amacı ile geçen hafta Ortadoğu’ya gitti. Steinmeier ile görüşmesinde ise Peres, Suriye’nin Golan tehditlerine yanıt verdi

İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, geçtiğimiz hafta Alman Dışişleri, Bakanı Frank Walter Steinmeier ile yaptığı görüşmede İsrail’in Suriye’ye Golan Tepeleri’ni ‘gümüş tepside’ sunmayacağını söyledi. Peres, Suriye’nin İran ve Hizbullah ile ilişkisi sürdüğü sürece Golan Tepeleri’ni vermeyeceklerini vurguladı.  

Şimon Peres görüşmede, uzun süre düşman olan ülkelerin barış sağlaması için ön şartlar ve arabulucular olmadan masaya oturması gerektiğini de söyledi.

Geçen ay Suriyeli yetkililer Golan Tepeleri’nin Suriye’ye geri verildiği bir barış anlaşmasının yakında sağlanmaması durumunda bölgeyi zorla alacakları tehdidinde bulunmuşlardı. “Golan Tepeleri’ne Özgürlük için Suriye Komitesi” adındaki grubun yaptığı açıklamada İsrail’in Suriye’ye ait olan bu toprağı geri vermek veya barış sağlamak için bir çaba göstermediği iddia edilmişti.

Bu açıklamadan kısa süre önce de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun barış görüşmelerine sil baştan, beyaz sayfa ile başlama önerisini reddetmişti. Esad, görüşmelerin en son Ehud Olmert ile bırakıldığı noktadan sürdürülmesini ve doğrudan ikili müzakerelere geçilmesini istedi.

Walter Steinmeier, geçen haftaki gezisinde Kudüs, Şam ve Beyrut’a gitti. Bu, Steinmeier’in 14. Ortadoğu gezisi oldu.  Ramallah’ta Mahmud Abbas ile yapacağı görüşme ise Abbas’ın ani Ürdün ziyareti nedeni ile iptal edildi.

Steinmeier’in İsrail’deki görüşmelerinde İsrail yerleşimlerinin durdurulması gündemi oluştururken, Alman Bakan, Arap ülkelerinde ise İsrail-Filistin barış sürecinde daha aktif rol almaları için görüşmeler yaptı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, barış sürecine katkıda bulunmak amacı ile geçen hafta Ortadoğu’ya gitti. Steinmeier ile görüşmesinde ise Peres, Suriye’nin Golan tehditlerine yanıt verdi

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008