gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail Basketbol Milli Takımı’na “gelmeyin” mesajı
İsrail Basketbol  Milli Takımı’na “gelmeyin” mesajı

Ağustos ayında gerçekleşen Efes Pilsen World Cup’a davet edilen İsrail Basket Milli Takımı’na, daha sonra çıkabilecek olaylar nedeni ile “gelmeyin” mesajı gönderildi

A Milli Basketbol Takımı’nın Avrupa Şampiyonası öncesindeki son hazırlığı olacak Efes Pilsen World Cup’a davet edilen, ancak daha sonra “gelmeyin” mesajı gönderilen İsrail Milli Basket Takımı ile yankılar devam ediyor. Davetin geri çekilmesinin nedeni, Türk Telekom ile İsrail’in Hasharon takımları arasında gerçekleşen maçta çıkan olayların tekrarlanmaması için olduğu belirtildi. Eurocup’ta aynı grupta yer alan iki takımın Ankara’daki maçında olaylar çıkmış, Gazze olaylarını protesto eden taraftarların sahaya girmesi nedeniyle İsrailli oyuncular soyunma odasına kaçarak bir daha sahaya çıkamamıştı.

İsrail, Ağustos ayında düzenlenecek Efes Pilsen World Cup’a çağrılan takımlardan biri olmasına rağmen, benzer olayların tekrar edilmesi ve Türkiye’ye çok ağır ceza gelebileceği ihtimali, Basket Federasyonu’nun geri adım atmasına neden oldu. Bakanlık düzeyinde yapılan görüşmelerin ardından İsrail’in çağrılmamasının daha doğru olacağı ve Dünya Şampiyonası öncesinde meydana gelebilecek olaylar nedeniyle alınacak bir cezanın prestij kaybına sebep olacağı düşüncesiyle İsrail, turnuva kapsamından çıkartıldı.

Konu, İsrail medyasında da yer buldu ve tepkilere neden oldu. “Eğer Türkiye’de on sporcunun güvenliği sağlanamıyorsa, gelen yüz binlerce İsrailli turist ne yapsın?” sorusu gündeme geldi.

Konuya, Hürriyet Gazetesi’ndeki köşesinde yer veren Fatih Çekirge ise, “İlk bakışta çok fazla üzerinde durulmayacak bir olay gibi gözükse de derinlerinde hem spor hem diplomasi açısından endişe verici bir karardır bu… Özellikle Türk-İsrail ilişkileri bu karar nedeniyle gerçekten olumsuz etkilenecektir… Şimdi soruyorum sizce bu karar doğru mudur?” yorumunu yaptı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Ağustos ayında gerçekleşen Efes Pilsen World Cup’a davet edilen İsrail Basket Milli Takımı’na, daha sonra çıkabilecek olaylar nedeni ile “gelmeyin” mesajı gönderildi

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008