gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Burgazada Sinagogu’nun en özel günü
Burgazada Sinagogu’nun en özel günü

5 Temmuz Pazar akşamı Burgazada Oel Yakoov Sinagogu’nda gerçekleştirilen Ahnasat Sefer Tora Töreni’nde* düğün neşesi yaşandı...

Yaz aylarında Burgazada’da ikamet eden 15 ailenin  sinagoga kazandırdığı yeni Sefer Tora için Pazar günü bir tören düzenlendi. Hahambaşı Rav İsak Haleva, Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, Aşkenaz Cemaati Başkanı Binyamin Poluman, Bet- Din üyeleri Rav Naftali Haleva, Rav İzak Alaluf, Başkan Yardımcısı Moris Levi, Fakirleri Koruma Derneği Başkanı Seyfi İşman ve cemaat idarecileri ile Sefer Tora’yı hediye eden aileler başta olmak üzere dindaşların katıldığı tören, coşku içinde gerçekleşti.

Bahçede çocukların seslendirdiği şarkılarla Hupa altında adeta dans ettirilen Sefer Tora, Hazan Araşi David Sivi, Aron Edili, Yosi Haleva’nın şofarının sesleri eşliğinde Hahambaşı Rav Haleva’nın kollarında sinagoga girdi. Yeni Sefer Tora’nın yazılımının tamamlanması ve kullanımının gerçekleşmesi için gerekli olan son nokta Hahambaşı Rav Haleva denetiminde Bet - Din görevlisi Aron Edili tarafından konuldu. Akama’nın ardından yeni Sefer Tora, ilahilerle sinagogda dolaştırıldıktan sonra Ehal’e yerleştirildi.

Tören, Burgazada Sinagogu’nun bağlı olduğu Neve Şalom Sinagogu Vakfı Başkanı Jozef Nassi’nin konuşmasıyla devam etti.  Nassi, Tora’nın her daim güncel kalabilmesinin önemine değindiği konuşmasında “Bu gün Burgazada Sinagogu için müstesna bir gün. Sinagogumuza adeta bir gelin geldi. “Niye gelin de damat değil?” diye soracak olursanız, gelinler doğurgan olur da ondan diyeceğim. Tora’mızdan her hafta bir bölüm okuruz ve o bölümde söylenen bir olay, bir fikir veya bir emri bazen saatler, günler boyu, bazen de birkaç dakika için bile olsa tartışır, yorumlarız. Neticesinde mutlaka karakterimizi, davranış biçimimizi etkileyen bir düşünce doğar. Ya bildiğimiz bir düşünceyi olguyu teyit eder, ya da apayrı bir düşünce tarzının farkına varırız. Sonuçta yaşantımıza yön verir” açıklamasını yaptı.

Nassi ayrıca Burgazada Sinagogu’nun Hahambaşı Rav Haleva, David Sivi ile Sinagog Gabayları Meir Gaon, Marko Levi ve Nasim Şalhon’un özel çabalarıyla özel bir sinagoga dönüştürüldüğünü söyledi.

Nassi; geçmiş yıllarda sinagogda gabaylık yapmış Lemi Hara, Avram Albohayre’ye birer teşekkür plaketi sundu. Sinagoga ihtiyacı olan yeni Sefer Tora’yı kazandıran Bihar, Erbeş, Franko, Kebudi, Kohener, Koronyo, Levi, Mizrahi, Özlevi, Özşardaş ve Öztreves ailelerine plaketlerle teşekkür etti.

İzzet Bana& Estreyika d’Estambol Korosu seslendirdikleri şarkılarla günü daha da renklendirdiler.

Cemaat Başkanı Ovadya yaptığı konuşmada, Neve Şalom saldırısının ardından Sefer Toraların yerine konulma törenini anımsattığından, benzer törenlerin kendisini hüzünlendirdiğini ancak bu törenin hislerini değiştireceğini ümit ettiğini dile getirdi. Ovadya, Sinagoga Sefer Tora’yı kazandıran ailelere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

 Hahambaşı Rav Haleva ilginç bir benzetme yaparak “Tanrı Yahudi milletine Sina Dağı’nda Tora’yı verdiğinde gök gürlüyor ve Şofar sesleri duyuluyordu. Bugün de Burgazada’da benzer bir durum yaşandı; şimdi de Ahnasat Sefer Tora töreni için bir araya geldik” sözleriyle konuşmasına başladı.  Sinagogdaki mevcut Sefer Toraların en yenisinin 150 yıllık olduğuna dikkat çeken Hahambaşı Rav Haleva, bir Şabat duasında okurken takıldıklarından böyle bir ihtiyaç duyulduğunu söyledi ve “3300 yıl önce verilen Tora’mız aynı canlılığıyla bizleri bu günlere getiren en büyük hazinemizdir” dedi.  Hahambaşı, ünlü Rus yazar Leo Tolstoy’un Yahudilikle ilgili söylediklerini açıklayarak konuşmasını sonlandırdı.

Yaz mevsiminin sıcaklığının en kuvvetle hissedildiği, klimaların yetersiz kaldığı kutsal mekânda yaşanan olay o denli gurur vericiydi ki, aşırı sıcak dahi kimselerin neşesini kaçıramadı.

Tören Barınyurt’un hazırladığı seuda ile son buldu.

 

* Yeni Sefer Tora Giriş Töreni

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
5 Temmuz Pazar akşamı Burgazada Oel Yakoov Sinagogu’nda gerçekleştirilen Ahnasat Sefer Tora Töreni’nde* düğün neşesi yaşandı...

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008