gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İzmir bir duayenini, Av. Selim Hakmen’i kaybetti
İzmir bir duayenini, Av. Selim Hakmen’i kaybetti

Son iki aydır yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden İzmir’in duayen avukatlarından Selim Bivas Hakmen’in cenazesi 17 Haziran Çarşamba günü İzmir Altındağ Musevi Mezarlığı’nda düzenlenen bir törenle toprağa verildi. Engin bilgisi, efendiliği, mütevaziliği  ve yardımseverliği ile İzmir barosunda saygın bir yeri olan avukat Hakmen, İzmir Yahudi cemaatine sayısız katkılarda bulunmuş çok değerli bir insandı. 

Avukat Moiz Bivas’ın oğlu olan Av. Hakmen, çevirmen Roza Hakmen ve mimar Zeki Hakmen’in babasıdır. Eşi Dora Hakmen ile kızları Roza’nın taziyeleri kabul ettiği törende bir konuşma yapan İzmir Yahudi Cemaati Başkanı Jak Kaya, “Yıllar boyu cemaatimizin fahri hukuk danışmanlığını yapmış olan üstad, her danışmaya geldiğimizde, kendisine cemaate yardım fırsatı verdiğimiz için teşekkür edecek kadar mütevazı bir yapıya sahipti. Sesini yükselttiğini hiç duymadım. Türkçeyi kullanmadaki ustalığını her zaman hayranlıkla izlerdim. Büyük saygı beslediğim üstadı kısaca ifade edecek olsam: kamil insan, örnek insan, beyefendi, haham (yani bilge) sözcükleri geliyor aklıma” diyerek duygularını dile getirdi.

Daha sonra söz alan İzmir Barosu Başkanı Av. Özdemir Sökmen, Av. Hakmen’e meslekte 60 yılını doldurması nedeni ile verilen plâketin ardından bir 10 yıl daha mesleğini sürdürdüğünü, “dalya” (100 yıl) yapmasına çok az bir süre kala aramızdan ayrıldığını belirterek, baroda her zaman takdir ve saygıyla anıldığını söyledi.  Cenazenin Altındağ Mezarlığı’na defnedilmesinden sonra  tören, okunan dua ve geleneksel “avra” yemeği ile sona erdi. Hakmen ailesine en içten başsağlığı dileklerimizi iletir, sabırlar temenni ederiz.

Sarit BONFİL / İzmir

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008