gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Beaaloteha

Tora’da yazılı olanları okuyup incelerken dikkat edilen ince noktalara hayran kalmamak elde deşildir. Tanrı’nın kutsal bir emanet, çok değerli bir mücevher gibi bizlere verdiği Tora’nın her satırında bizlerin çıkarması gereken bir ders, öğrenmemiz gereken bir şey çıkmaktadır.

Geçen hafta okuduğumuz Naso peraşasında her kabilenin başkanı bir sunu getirmiş fakat Levi kabilesi bu sunuların dışında bırakılmıştı. Daha sonra bu haftaki peraşanın başında Menora’yı yakmak gibi çok onurlu bir ödev Levi kabilesinin başkanı konumundaki Moşe Rabenu’ya değil de ağabeyi Aharon’a verilmişti. Raşi geçen haftaki peraşamızı açıklarken Aharon’un bu sunularda yeri olmamasından dolayı üzüldüşünü ve Tanrı’nın onu teselli ettişini belirtmişti. Rabi Yaakov Weinberg ise üzülmesi gerekenin Aharon değil Moşe olduğunu yazar ve bunun neden olmadığı sorusuna farklı bir yaklaşım ile yanıt arar.

Bir lider belli bir ideali, kabileyi veya topluluğu değil bütün bir toplumu temsil etmelidir. Başka bir deyişle Moşe Rabenu Levi kabilesinin liderliği görevini artık icra etmemekte bu görevi ağabeyi Aharon yapmaktadır. Moşe Rabenu bütün toplumun bütün Bnei Yisrael’in lideri durumundadır. Levi kabilesince yapılması gereken görevler artık ağabeyi Aharon’un kontrolünde yapılacaktır. Bu da liderlik vasfının ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermesi açısından önemlidir.

Bir toplumun lideri olan kişi daha önceleri bir ideolojiye veya kuruma inanmış veya ona bağlı olabilir. Bu bağlılığı lider olduktan sonra da düşünce olarak devam edebilir. Ancak eğer topluma mal olmuş bir gerçek lider olacaksa toplumun çıkarlarını kendi fikir ve isteklerinden her zaman üstün tutmalıdır. Aksi takdirde onun liderliğinin ebediliğinden söz etmek olası değildir. 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Rav İzak ALALUF Bu Hafta Peraşa
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İlgili Haberler
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008