gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
500. Yıl Türk Musevileri Müzesi sergileri…
500. Yıl Türk Musevileri Müzesi sergileri…
500. Yıl Türk Musevileri Müzesi’nde 4 Haziran Perşembe günü açılışı gerçekleştirilen Sultan V. Murat döneminde bazı sinagoglara ait paralar ve Osmanlı İmparatorluğu’ndaki matbaacılık sergileri tarihseverlerin ilgisini topladı

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, geçtiğimiz 4 Haziran  Perşembe akşamı küratörlüğünü Naim A. Güleryüz’ün yaptığı iki yeni serginin açılışına sahne oldu. Hahambaşı Rav Isak Haleva’nın onurlandırdığı açılışta, Aykırı Paralar Kitabının yazarı Tunç Buyurgan, Emekli Büyükelçi Aydemir Erman, 2010 Istanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı eski Başkanı Nuri Çolakoğlu, bazı kurum başkan ve yöneticleri ile ziyaretçiler hazır bulundular. Naim Güleryüz’ün sergi içeriklerini özetleyen sunuşundan ve  Hahambaşı İsak Haleva’nın yorum ve teşvik sözlerinden sonra sergi gezildi.

Osmanlı’da Sinagog Paraları konulu altı panoluk ilk sergide, Sultan V. Murat döneminde yayımlanan Kaime Nizamnamesi’ni takiben piyasada başgösteren nakit sıkıntısını kısmen gidermek için bir tür bilet-para veya para-bilet basan değişik kurumlar arasında bulunan bazı sinagoglara ait paralar, Tunç Buyurgan’ın kitabından, kendi izinleriyle alıntı yapılarak sergilenmekte. Bu vesileyle adı bilinmeyen bazı sinagogları veya midraşları saptamak da mümkün oldu.

Osmanlı İmparatorluğu’nda Yahudi Matbaacılığı’nı irdeleyen 18 panoluk ikinci sergide, 1493 (ebced hesabıyla  bazılarına göre 1503) de ilk Osmanlı matbaasını kuran David ve Samuel ibn-Nahmias Kardeşler’den 1890 yılına kadar basılan 2000’i aşkın İbranice ve Yahudi İspanyolcası (ladino) eserden seçilen 62’si ile Cumhuriyet döneminde basılan iki eserin kapak sayfaları, Frankfurt Yahudi Müzesi küratörü Dr. Johannes Wachten’in de katkısıyla  Judaica Jerusalem Society of Judaica Collectors (jjer@neto.bezeqint.net) den sağlanarak kronolojik olarak sergilendi.

Her iki sergi, 10 Eylül  gününe kadar açık kalacak ve müzenin mutad ziyaret gün ve saatlerinde gezilebilecek.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008