gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Kahraman Bakkal Süpermarkete karşı

Herkeste bir ‘yaza girdik’ hevesi var. Gazetelerin hafta sonu ekleri Reina, Meina gibi eğlence mekanlarının yazlık yerlerini açtıklarını yazıyor. Kilyos plajları gençlerin, çocuklu ailelerin tercihleri.

Gerçi Adalar için sezon açılmadı ama okulların kapanmasıyla hareketlilik başlayacak. Büyükadalı olduğumu çeşitli vesilelerle yazdım. Çocukluk, gençlik yılları derken, evlendiğimizde eşim de Ada’ya transfer oldu. Zamanla Ada’yı benden fazla sahiplendi. Çocuklarım da aynı yollardan geçti. Ta ki, yeterince büyüyüp yazları şehirde kalmayı seçene dek.

* * *

Ada’daki bazı değişimler insanın içini acıtıyor. Vitrininin önünde muhakkak mola verdiğimiz senelerin Faysal’ı kepenkleri kapatmış. Yıllardır kaldırımda koca sepetlerin içinde sergilediği biraz ‘kitch’ ama indirimli ayakkabılar yok artık. Şimdi yerine bir başka lahmacuncu/kebapçı açılmış. Anlaşılan Ada’nın kedileri kendilerine bir mekan daha buldular.

Çarşının içinde balıkçı İzak Monguldar’ın bitişiğinde köşe yapan manav kapatmış. Üst katlar otel, manavın yeri de kebapçı olmuş..

Bosch bayiliğini yapan Altın, başka bir dükkana taşınırken, yerini bir markete bıraktı. Bu demektir ki sabahları Maden’den İskele’ye doğru etrafı toz duman içinde bırakan kamyonlara yenileri eklenecek. Kamyonları görmenizi isterdim. Bir yandan faytonlar, bir yandan vapura yetişmeye çalışan bisikletliler ve aynı anda çoğu marketlere mal taşıyan kamyonlar. Hepsinin aynı yoldan gitmesine olanak var mı? Ada yeri sessiz sakin bir belde olacakken, sabahın erken saatlerinde böylesi bir trafik... Tabii çevre kirliliğinden de söz etmiyorum.

* * *

Ada, bakkal manav yeri. Yalova’dan gelecek meyvesi sebzesi. Ne yazık ki, ekonomik koşullar, daha ucuz mal satan marketleri bünyemize kattı. Özetle, kahraman bakkal süpermarkete karşı çıkamadı. Her yaz bir manav dükkanı kapanıyor. Bakkaların sayısı ise bir elin baş parmağını geçmiyor çarşıda.

Bisiklet kiralayan dükkanların çoğalması hoşuma gidiyor. En azından Ada’nın dokusuna yakışıyor. Öte yandan giderek gelişen lahmacun kültürü yayıldıkça yayılıyor.

Çarşının artık tadı yok. Belki yeni dükkanlar var ama, içlerinde eski tanıdık yüzler yok. Bir zamanlar gezinti yeri gibi, bir aşağı bir yukarı gittiğimiz çarşıdan şimdi ihtiyaçlarımızı alıp ayrılıyoruz.

Her nedense yazlıkçı dahi olsa, ‘gerçek’ Adalı artık İskele cıvarında gezmektense, görüntüsü henüz bozulmamış ‘yukarı’lara gitmeyi yeğliyor.

Her şeye rağmen, Adalar hala güzel. Sağlıklı ve keyifli bir yaz mevsimi diliyorum.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tilda LEVI Ayrıntı tilda@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008