gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Haftanın İzi
Haftanın İzi

Afrika

Somali: Korsan gruptan öneri

Ülkenin kuzeyindeki özerk Puntland bölgesinde yerel yetkililer ile görüşen 200 kadar deniz korsanı, geçmişte işledikleri suçların affedilmesi karşılığında eylemlerine son verme taahhüdünde bulundu.

Sudan: Kan davası

Kırsal bölgede yaşayan iki kabile arasında çıkan çatışmada 244 kişi öldü.

 

Amerika

Küba: İlişkiler yumuşuyor

Küba, ABD ile doğrudan posta hizmetleri, terör ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konularında da işbirliğine hazır olduklarını bildirdi. Önümüzdeki günlerde Honduras’ta gerçekleşecek Amerika Kıtası Zirvesi’nde Küba’nın Amerikan Kıtası Ülkeleri Grubu’na yeniden alınması tartışılacak.

ABD: Sıra Türkiye’de

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin dönem başkanlığını Haziran ayı boyunca Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin yürütecek.

Venezüella: Halkın sorularına yanıt

Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, haftalık TV programı Alo Başkan’ın 10’uncu yılı dolayısıyla dört gün sürecek yayın maratonuna başladı.

 

Asya

Pakistan: Taliban’a karşı savaş

Ülkenin kuzeybatısında militanlar, Polis Akademisi öğrenci, personel ve akrabalarından oluşan 400 kişilik bir grubu kaçırdı. Svat Vadisi’nde çatışmalar sürerken, Pakistan Savunma Bakanı Seyid Athar Ali, Taliban’a karşı geçen ay başlatılan operasyonun birkaç gün içinde bitebileceğini açıkladı.

 

Kuzey Kore: Yeni bir deneme mi?

Güney Kore, Kuzey Kore’nin orta menzilli yeni bir füze deneme hazırlığında bölgede hazırlık yaptığını açıkladı. ABD Savunma Bakanlığı da Kuzey Kore’deki bir füze tesisinde hareketlilik gözlendiğini bildirdi. Güney Kore, Kuzey Kore ile deniz sınırı yakınlarına bir füze atar gemisi gönderdi.

 

Avrupa

Fransa: Avrupa Parlamentosu seçimlerine doğru

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ekonomik krizle mücadelede güçlü bir Avrupa Parlamentosu’na ihtiyaç olduğunu söyleyerek tüm seçmenlere sandık başına gitme çağrısı yaptı. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği’nin demokratik şekilde seçilen tek kurumu ve seçimler için AB üyesi 27 ülkede yaklaşık 375 milyon seçmen oy kullanacak.

İngiltere: Domuz gribi Avrupa’da yayılıyor

Vaka sayısı, Almanya’da 30, Çin’de 33 ve İsveç’te 6, Yunanistan’da 5, Finlandiya’da 4’e yükseldi. Bulgaristan’da da ilk kez domuz gribi görüldü. İngiltere’de 32 yeni domuz gribi vakası daha tespit edildi, böylece İngiltere’deki vaka sayısı 278’e yükseldi.

 

Ortadoğu

Suudi Arabistan: Obama ziyareti

ABD Başkanı Barack Obama, bu hafta İran’ın nükleer programı, Ortadoğu barış süreci ve uluslararası terörizm konularında işbirliği görüşmeleri için Suudi Arabistan’a gidecek.

İran: Cami saldırısı

Sistan-Belucistan eyaletinde geçen hafta bir camiye yapılan ve 25 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının sorumluluğunu Cundullah örgütü üstlenirken İran, ABD’yi suçlamayı sürdürüyor. Ülke içinde çıkan olaylarda ise beş kişi öldü onlarca yaralı var.

 

haftanın sözü

“Rum tarafına toprak vermek zorunda kalabiliriz.”

Mehmet Ali Talat

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında süre gelen görüşmelerde en kritik nokta olan toprak paylaşımı konusu gündemde. Kıbrıs sorununun çözümü için en uygun dönemde olduklarını söyleten Talat, barış için Türk tarafının toprak vermesinin olasılık olduğunu açıkladı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Karel Valansi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008