gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Tekiz, eşsisiz, tamız, bütünüz, değerliyiz, çok özeliz ve mutlu olmayı hak ediyoruz

 

Merhaba,

Bu köşede sizlerle “yaşam koçunuz” olarak buluşacağım. Koçluk ve yaşam koçu ne midir?

Koçluk, kişilerin ya da kurumların, olmak istedikleri konumla bulundukları konum arasındaki mesafeyi, geleceğe odaklanarak ve eyleme geçerek kapatma sistemidir. Yaşam Koçu da sizinle bu yolculukta beraber yürüyen kişidir. Şu an ile gitmek istenilen büyük resim arasındaki bağlantıyı kurar. Bakış açısını genişletir. Vizyona açıklık getirir. Geleceğin bugününü yaratmanızı sağlar.

Sizin içinizde mevcut olan gücün farkına varmanızı, bu güçle hayatınızın dizginlerini ele alarak istediğiniz hayatı yaratabileceğinizi görmenizi sağlar. Sizi şikâyet eden konumundan çıkartarak, sorunlarınızın sorumluluğunu almaya ve onları çözmek için adım atmaya teşvik eder. Hayatın getirdikleriyle yetinenlerle değil, hayattan daha fazlasını bekleyenlerle çalışır.

Ben kim miyim?

27 Ocak 1967 İzmir doğumluyum.

İzmir Amerikan Kız Koleji 1984 mezunuyum.

Boğaziçi Üniversitesi -Eğitim Fakültesi - Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Guidance and Counselling)bölümünde 3 yıl okuduktan sonra yatay geçiş yaparak İngilizce Öğretmenliği bölümünden(1990) mezun oldum.

Uzun yıllar İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra 1996 yılından itibaren kuru üzüm imalat ve ihracat ile uğraşan aile şirketinde yönetici ve dış ticaret müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

Profesyonel koçluk kapsamında aldığım eğitimlerinden sonra son bir yıldır “yaşam koçluğu” mesleğimi diğer işimle beraber yürütüyorum. İş hayatının içinde olmanın koçluk mesleğime çok büyük katkısının olduğunu görüyorum. Çalıştığım insanların işle ilgili kat etmek istedikleri yolculuklarında onlara daha büyük fayda sağlayabiliyorum. Koçluğun ise mevcut özel ve iş hayatıma katkıları saymakla bitmez. Bütün koçluk tekniklerini önce kendimde uyguluyorum. Mucizeleri önce kendim yaşıyor, sonra da başkalarının yaşamasını sağlıyorum.

Eğer siz de hayatınızda bir fark yaratmak; sizi engelleyen, durduran , sıkan düşünce ve eylemlerinizi bırakarak yeniye adım atmak; hayatınıza neşe ve hafiflik katmak; sorunlarınızın sorumluluğunu alarak çözüme ulaşmak ; önce kendinize sonra etrafınıza mutluluk katmak ; hayatınızın sadece sizin seçimlerinizden oluştuğu gerçeğini kabul ederek yaratmak istediğiniz yaşantınızda  neleri seçmek istediğinize karar vermek ve eyleme geçmek istiyorsanız bu köşeyi  izlemeye devam edin.

***

Biz hepimiz TEKİZ, EŞSİSİZ, TAMIZ, BÜTÜNÜZ, DEĞERLİYİZ, ÇOK ÖZELİZ VE MUTLU OLMAYI HAK EDİYORUZ. Düşünsenize her birimizden sadece bir tane var bu dünyada. Bu bizi çok eşsiz ve değerli yapmaz mı? Peki, biz bu değerimizin ne kadar farkındayız? Değerli taşlarımızı parlatıp, kasalarda saklıyoruz büyük bir özenle. Kendimize bu değeri ve özeni gösteriyor muyuz? Hayatımızı kendi değerlerimize göre mi yaşıyoruz, yoksa başkalarının önemsedikleri, söyledikleri, tavırları üzerine kurulu bir yaşantımız mı var? Bizi mutlu edecek bir yaşam nasıl olurdu?

Etrafımızı mutlu edebilmek için önce biz mutlu olmalıyız. Sevdiklerimizi mutlu etmenin yolu kendi değerlerimizle yaşadığımız ve mutlu olduğumuz bir hayattan geçer. Mutlu olmayan biri etrafına mutluluk veremez, ışık saçamaz.

Öyleyse, bir sonraki buluşmamıza kadar bütün yaşantınızı şöyle bir masaya yatırın. Her bölümünü dikkatle inceleyin. İş hayatınız, sosyal hayatınız, ailenizle/ dostlarınızla ilişkileriniz, kendinizle ilişkiniz, parasal durumunuz , eğitim durumunuz , sağlığınız , hobileriniz , seyahatleriniz ve aklınıza gelen hayatınızın diğer bütün alanları… Tek tek ele alın bu alanları ve sorun kendinize “ Hayatımın bu alanında daha iyiye götürmek, düzeltmek, değiştirmek istediğim neler var? “

Sonra tek tek olumlu cümleler kullanarak alt alta yazın yapmak istediklerinizi. Cümlelerinizin olumlu olmasına dikkat edin, yani istemediğinizi değil, istediğinizi yazın. Eğer kilo vermek istiyorsanız “kilo vermek istiyorum “deyin , “şişman olmak istemiyorum “yerine, ya da “ daha sakin, rahat biri olmak istiyorum “deyin “sinirli olmak istemiyorum “ yerine; ”hayatımda bolluk ve bereket yaratmak istiyorum” deyin “para sorunlarım olmasın “ demek yerine…

Ne fark var diyeceksiniz bu cümleler arasında? Biri olmak, yapmak istemediğinizi; diğeri olmak, yapmak istediğinizi belirtiyor.  Bütün düşüncelerimiz, sözlerimiz birer enerjidir. Dikkatimizi neye yönlendirirsek hayatımızda o alanda genişler. Yani olumlu olana yönlenir ve odağımızı olumlu olanda tutarsak, hayatımızda daha çok olumlu olay yaşarız. Önümüzdeki yazılarda olumlu düşünme ve konuşmanın hayatımızdaki önemi üzerinde daha fazla duracağız. Şimdilik hayatımızı iyice gözden geçirelim.

Bir sonraki buluşmamıza kadar her gününüzün neşe, sağlık, huzur, bolluk ve bereket, değerli ve eşsiz olduğunuzun farkındalığıyla geçmesi dileği ile…

Facebook'ta Paylaş
Yazar Violet ALALOF YAŞAM KOÇUNUZ DİYOR Kİ... haber@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008