gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Blog tutmanın incelikleri
Blog tutmanın incelikleri
Ülkemizin internet Oscar’ları olarak kabul edilen Altın Örümcek Yarışması kapsamında blog (e- günlük) kategorisinde nataliyesilbahar.com birinciliği kazandı. Natali Yeşilbahar ile yeniçağın iletişim biçimi olarak tanımlanan blogların nasıl oluşturulduğunu, ticari kazanımlarını, blogunda yazdığı konuları ve bireysel veya kurumsal kimliklerin internette tanıtım yollarını konuştuk

Blog nedir, blog tutmaya nasıl başladın?

Blog, web günlüğü anlamına gelmektedir, kişilerin kendi istedikleri şekilde yazılardan oluşan günlüğe benzeyen web sitesidir.

Beş ay önce, internet sokağında artık dükkân açma zamanımın geldiğine karar verdim. Osmanbey’de dükkân açmadan tekstil işiyle uğraşılması nasıl imkânsızsa, bu çağda da web siteniz olmadan hedeflerinize ulaşmanız imkânsız.

Bu bağlamda kendimi geliştirmek, yeni dünyadaki araçları daha iyi nasıl kullanacaklarını yöneticilere göstermek için yazmaya başladım. Sektörel etkinlikleri çok seviyordum; internette gidilmesi gerekenlerin bir listesi olmadığından daima yakınırdım. Bu listeyi sonunda ben hazırladım; bu bölüm çok ilgi gördü. Sektördeki etkinliklere de gittiğim için vakti olmayan yöneticiler, etkinlikleri blogumdan okumaya başladılar. Öğle yemeği vakitlerinin iyi değerlendirmesi gerektiğine inanır, her öğlen başka biriyle yemek yiyerek, projeler üretmeye çalışırım. Bu yemeklerimi sitemde yayınlamam büyük ilgi gördü.

 

Blogun tasarımını kim gerçekleştirdi?

nataliyesilbahar.com blogunun tasarım ve altyapısı  Disual firması gerçekleştirdi.

 

Blog tutmanın amacı nedir?

Değişen dünyaya ayak uydurma vaktimiz geldi. Tuttuğum blog, bana değer kattı; farklı bakış açılarından bakmamı sağladı.

Blog, herkes tarafından okunabilen bir içeriktir. Dolayısıyla çağımızda internete yazdıklarınız dünyanın dört bir yanında okunulmaktadır. Artık bilgiye ulaşmak, kolaylaştı. Bilgilerini doğru paylaşanların, yıldızı parlamaktadır. Biz büyürken, bize bilgilerin saklanması gerektiği ve çok bilenin işinde doğru yere geleceği öğretildi. Şu anda ise, bildiğini doğru ortamda paylaşan kişiler başarılı oluyor. Yazdığım konulara gelen yorumlar ve değerlendirmeler sayesinde kendimi çok geliştiriyorum.

 

Blogunda daha çok hangi konuları işlemeyi seviyorsun?

Mobil iletişim dünyası, sosyal medya ve sosyal iş ağları hakkında yazıyorum. Yöneticilerin, kurumlarında değerlendirebilecekleri teknolojileri basit bir dille anlatarak, yeni teknolojiler arasında, kendilerine uygun olanını seçmelerine yardımcı oluyorum.

Teknoloji sektöründe satış yaparken, az vakti olan yöneticilerin ürünleri, anlamlandıramadıkları için almadığını gözlemledim. Önemli olan ürününüzün ne kadar iyi olduğu değildi, onun ihtiyacı olup olmadığının farkına varmasıydı. Bu bağlamda blogumda da yeni ürünlerin, sosyal medyanın kurumlarda nasıl kullanabileceğini anlatıyorum.

 

Blog yazarlığından ekonomik bir gelir elde etmek mümkün mü?

Kesinlikle mümkündür. Yurtdışında bu işi meslek olarak gören ve hayatını kazanan birçok yazar bulunmaktadır.

 

Sen gelir elde etmeye başladın mı?

Henüz gelir elde etmedim. Sitemde sponsor yerleri mevcut, satışı için firmalarla temasa geçmedim. Blogu, bir ürün gibi düşünürseniz en başta tanınması ve sevilmesi gerektiğini düşünüyorum. Uzun vadede, hedef kitleme, uygun kurumlarla proje gerçekleştirmeyi, blogumun farklı yerlerinde onlara yer vererek bir kurgu üretmelerine olanak vermeyi planlıyorum.

 

Bloglarda tanıtılan ticari bir ürün hakkındaki yorumlar satın alma veya almama konusunda tercihleri etkiler mi?

Blog tutan kişi, normal hayatında etkiliyorsa, blogunda da etkiler. Çevremdekilerin satın alma kararlarında önemli rol oynarım; blogumunda etkilediğini mutlulukla gözlemledim.

 

İnternet dünyasında kendimizi / kurumumuzu tanıtmak için nerelerde ne şekilde yer almalıyız?

Günümüzde kurumunuzun, binasından, ofisinden ve çalışanlarından daha çok görünen bir yer var, internetteki duruşu! İşe sosyal ağlarında kendi profilinizi yaratarak başlayabilirsiniz. Burada aradıklarınızı ve sunduklarınızı doğru tanımlayarak, ilgili kişi ve firmaların sizi kolayca bulmasının sağlayabilirsiniz.

İkinci adım olarak kendi sektörünüzle ilgili web sitesi, bloglara yorum yazmanız çok önemlidir. Bu şekilde hem yenilikleri takip edebilir, hem de görünürlük kazanırsınız. Twitter’da yaptıklarınızı ve ilgilendiklerinizi yazabilir, Friendfeed’de iş çevrenizde neler oluyor öğrenebilirsiniz.

Bunları yaparken firmanız ve rakiplerini takip etmeniz önem taşımaktadır. Bu konuda Google Alert size yardımcı olabilir. Google Alert sitesine, bilgilenmek istediğiniz kelimeleri, isimleri bir kerelik yazmanız yeterli. Daha sonra eklediğiniz kelime (örneğin firmanızın ismi) herhangi bir internet sitesinde geçtiğinde size mail olarak uyarı gelecektir. Bu sayede yazıyı görme şansınızı yükseltmiş olursunuz.

 

XING’de iş geliştirme ve satış müdürüsün? XING’den bahseder misin?

XING,  200 ‘den fazla ülkede Türkçe dâhil on altı dilde yayın yapan Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük sosyal iş ağıdır. Borsaya kote ilk ve tek web 2.0 firması olan XING’ i dünyada yedi buçuk milyon üzerinde profesyonel kullanmaktadır. 

 

Mobile Monday İstanbul’u anlatır mısın?

Mobile Monday, dünyada altmıştan fazla şehirde kâr amaçsız düzenlenen bir etkinliktir. Mobil ve internet dünyasına ilgi duyan yöneticileri buluşturan etkinliği ülkemizde düzenlemekteyim.

Natali Yeşilbahar Kimdir?

İletişimi, teknolojiyi ve yenilikleri takip etmeyi çok seviyorum. Yeni projeler üreten, pazara farklı ürünler sunan ekiplerin bir parçası olmaktan, müşterilerime daha önce hiç görmedikleri ürünleri detaylı bir şekilde anlatmaktan çok keyif alıyorum. XING şirketinde İş Geliştirme ve Satış Müdürü’yüm. Aynı zamanda Mobile Monday İstanbul’un Yönetim Kurulu Üyesi ve Organizatörüyüm.

Altın Örümcek Yarışması Nedir?

Altın Örümcek Web Ödülleri, web ve İnternet teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen başarılı projelerin daha iyi tanıtılması ve hak ettiği yeri bulması, bu alanda yapılacak yatırımların özendirilmesi ve gündem oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen, geleneksel hale gelmiş Türkiye’deki ilk ve tek platform bağımsız organizasyondur.

İş ve günlük hayatımızda her geçen gün çok daha önemli bir konuma sahip olan internetin gelişimine paralel olarak, Altın Örümcek Web Ödülleri, her sene pek çok farklı kategoride web sitelerini ödüllendirmektedir.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nur Şaul Barakas
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008