gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Schneidertempel’da afişlerle on yıl…
Schneidertempel’da afişlerle on yıl…
14 Mayıs’ta düzenlenen bir kokteyl ile Schneidertempel Sanat Merkezi’nin 10. sanat yılı kutlamasında konuklar, afişlerle bir zaman yolcuğuna çıktı

Uzun yıllar Aşkenaz Cemaati bireylerinin ibadethanesi olarak tarihte iz bırakan ve Terziler Sinagogu olarak bilinen Schneidertempel, on yıldır Sanat Merkezi olarak hizmetini sürdürüyor. On yıl süresince yerli yabancı birçok sanatçının sergisine, farklı sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapan mekân, düzenlenen bir etkinlik ile 10. yılını kutladı.

Hahambaşı Rav İsak Haleva başta olmak üzere, Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, Aşkenaz Cemaati Başkanı Av. Bünyamin Poluman, Onursal Başkan Mario Frayman ve geçmiş dönem başkanlarından Sadi Feldman’ın yanı sıra az sayıda cemaat bireyinin katıldığı günde sanatseverler çoğunluktaydı.

Merkezde gerçekleşen sergilerin afişlerine yer verilen kutlamada bir konuşma yapan merkez yöneticilerinden İzel Rozental, “Yetmiş, Yetmemiş” başlığı altında düzenledikleri etkinliğin temasının kişiler tarafından anlaşılmadığı için çok telefon aldığını belirterek başladığı konuşmasında 10 yılda yetmişten fazla sergi açtıklarını, bundan da gurur duyduklarını vurguladı.

Merkezin diğer bir yöneticisi çizer Tan Oral ise, Rozental ile birlikte mekânın bir sanat merkezine dönüştürülmesi konusunda beraber yola çıktıklarını, sergi düzenlenmeleri için beş yüzden fazla çivi çaktığını belirtti. Oral ayrıca, “ İlk sergi olarak açılışın, öncü bir anlayışla ve ‘Yeni Bir Bin Yılın Eşiğinde İnançlar’ adıyla uluslararası bir düzenleme ile yapılmış olması ise, bu heyecanın geniş bir çizer ve izleyici kütlesi ile paylaşılmasını getirdi. Schneidertempel’de daha sonra on yılda yarıdan fazlasını karikatür sanatına ilişkin eserlerin oluşturduğu yetmiş sergi, aynı özenle gerçekleştirildi, yine pek çoğu da kitaplaştırıldı” sözleriyle duygularını paylaştı.

Merkezin açılış aşamasında emeği geçen Mimar Aykut Köksal konuşmasına merkeze ilk girdiğinde çok etkilendiğini, neredeyse büyülendiğini belirterek başladı. Sanat merkezinin ilk açıldığında hedefinin farklı olmasına rağmen, kendi yolunu oluşturduğunu söyledi. Köksal, doğru ekiple çalışmış olmaktan duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

“Yetmiş Yetmemiş” her sergide olduğu gibi bu kez de, on yıl süresince yer verilen sergilerin anlatılarıyla kitaplaştırıldı…

Nice on yıllara…

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008