gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Hamas: İki devletli çözüme karşıyız

Geçtiğimiz hafta Amerikan New York Times Gazetesi’ne bir demeç veren Hamas lideri Halid Meşal, 1967 sınırları üzerinde kurulacak bir ‘Filistin Devleti’nin birlik hükümeti içinde ise yer alabileceklerini söyledi. Meşal, kurulacak ‘Filistin Devleti’nin başkentinin Kudüs olması gerektiğini, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te kurulan Yahudi yerleşim birimlerinin yıkılması ve başka ülkelerde yaşayan Filistinlilerin geri dönmesinin de şart olduğunu bir kez daha tekrarladı.

Halen başta Ürdün, Lübnan, Suriye ve diğer Arap ülkelerinde yaşayan Filistinlilerin sayısının 5 milyonu geçtiği tahmin ediliyor. İsrail, Filistinlilerin dönmesi durumunda İsrail'in Yahudi kimliğinin tamamen bozulacağını öne sürüyor. İsrail'in Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, bakanlık koltuğuna oturmadan önce yaptığı açıklamada, halen İsrail nüfusunun yüzde 20'sini oluşturan Filistinlilerin bile İsrail devletine bağlılıklarını ispatlaması gerektiğini ifade etmişti.

Hamas'ın kabul etmediği iki devletli çözüm modeli, ABD ve AB tarafından tek gerçekçi çözüm olarak masada tutuluyor. Hamas sürekli olarak İsrail'in varlığını tanımanın işgali sona erdirmeye yönelik herhangi bir fayda getirmeyeceğini ve İsrail'in varlığını tanımaları halinde bile karşılarına yeni taleplerle çıkılacağını vurguluyor. Hamas, ABD ve İsrail'in tanınma gibi basit konulara yoğunlaşarak asıl sorunların üzerine gitmediğini ve bu şekilde kendilerini oyaladığını da iddia ediyor.

Mısır'da El Fetih'le uzlaşma görüşmeleri gerçekleştiren Hamas, şu ana kadar herhangi bir ilerleme sağlayamadı. Uzlaşma görüşmelerinin Mısır'da yeniden başlaması bekleniyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008