gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail-Suriye ilişkilerine Türkiye’den destek
İsrail-Suriye ilişkilerine Türkiye’den destek
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçtiğimiz hafta Suriye ziyaretinde İsrail-Suriye ilişkilerinde arabuluculuk görevini üstlenmeye hazır olduğunu belirtti

Geçtiğimiz hafta Suriye Devlet Başkanı Başer Esad’a konuk olan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin, İsrail-Suriye barışı için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu açıkladı. Suriye’nin, konu hakkında ülkemize gösterdiği güvenden memnunluk duyduğunu ifade eden Abdullah Gül, politikaların değişip, barışa ulaşılabileceğine ilişkin inancını dile getirdi.

Suriye Başkanı Başer Esad da, Abdullah Gül’ün Suriye ziyaretinin, zamanlama ve içerik bakımından çok önemli bir konumda olduğunu, görüşmelerde ikili, bölgesel ve uluslararası düzeyde birçok konunun ele alındığı için memnuniyetini belirtti.

Başer Esad, Cumhurbaşkanı Gül’le birlikte yaptıkları basın konferansında, Suriye’nin, gerekli şartlar sağlandığında, İsrail ile barışa hazır olduğunu açıkladı. Bu şartlar arasında öncelikle İsrail’in, Golan Tepeleri’nden çekilmesi yer alıyor.

İsrail Dışişleri Bakan Vekili Danny Ayalon ise, gerçekçi barış görüşmelerine başlamak için hiçbir önkoşulun olmaması gerektiğini ifade etti. Ayalon ayrıca, Suriye’nin samimi olarak ‘barış’ı düşünmediğini, sadece kendilerine uygulanan uluslararası düzeyde yaptırımların kalkarak, ülkenin izolasyonuna bir son vermek, bu sayede ülkesini refaha kavuşturmak üzere, yalnızca bir ‘barış süreci’ istediğine inandığını belirtti. Böyle düşünmesinin sebebini de, barışın, Suriye’nin Batı’ya açılması ve doğal olarak Esad rejiminin sonu demek olduğunu açıkladı. Bir yandan barış istiyor gibi görünüp diğer yandan Hizbullah, Hamas ve İslami Cihad örgütlerini destekleyip silah sağlamanın pek inandırıcı olmadığını da sözlerine ekledi.

 

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008