gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
BAMİDBAR

İnsanların yakılarak yabancı tanrılara kurban edildiği, insan hayatının asla önemsenmediği ilkel çağlarda bünyesinde Tora’nın ıflığını ve güzelliğini barındıran dünyayı bu ilimin ıflığı ile aydınlatan bir toplum. Bene Yisrael. O toplumu da kendi içinde aydınlatan ve verdiği güçle binyıllardır süren galut ortamına dayanmasını sağlayan bir olgu. fiabat. Bu hafta yeni okumaya baflladığımız ve demokrasinin ilk sinyallerini gördüğümüz Bamidbar kitabının aynı adı taflıyan ilk peraflasında fiabat günü ile ilgili bir anlama da rastlamaktayız. “Kaafler yahanu ken nisau” nasıl konakladılarsa (dinlendilerse) o flekilde seyahat edecekler pasuğu gereğince bunu açıklamaya gayret edelim.

fiabat uzun bir haftanın son günüdür. Bu günde dinlenmek veya canının istediğini yapmak daha mantıklı görünürken karflımıza sayısız yap ve yapmaları içeren kurallar dizini çıkmakta ve fiabat günü bir dinlenme günü olmaktan sanki çıkmaktadır. Öyle ya bütün haftanın yorgunluğunu yan gelip yatarak tv seyrederek canımızın istediğini yaparak geçirmektense bir sürü yasak ve yapılması gereken fleyler. Din dıflı bakıfl tarzı olanlara yukarıda yazılanlar oldukça anlamlı gelmektedir. Fakat burada esas olan fiabat gününün nasıl bir dinlenmeden söz ettiğinin yani fiabat’ın maneviyat veya Zohar’ın görüflüne göre de “neflama” günü olmasıdır. Yani fiabat günü bir gelin gibi karflılanmalı, yeni gelinin istekleri yerine getirilip mutlu edercesine mecazi anlamda fiabat günü mutlu edilmelidir. fiabat gününün mutlu edilmesi aynı zamanda kendi manevi varlığımızın da mutlu edilmesi anlamına gelecektir ki günümüzün maddiyatla dolu dünyasında bunu yakalamak sonsuz bir iç huzura sahip olmak gibidir.

Bu güne verilen önem, bu günün gereği gibi kutsanması hani nasıl dinlendiysek öyle seyahat edeceğiz pasuğuna atıfta bulunarak önümüzdeki haftanın da nasıl geçeceği konusunda bir fikir verebilecektir. Maneviyat dolu keyifli bir fiabat günü hiç kuflkusuz ondan hemen sonra bafllayacak haftaya olumlu bir bafllangıç yapacaktır.

Pirke Avot bu hafta okunan altıncı bölümüyle sona ermekte. Rabi Yofle ben Kisma bir öyküyle karıflık olarak verdiği mesajda maddiyatın maneviyatın vereceği huzur karflısında hiçbir fley olmadığını söylemektedir. Biraz da gerçekçi olalım. Maddiyatın olmadığı bir dünyada yaflamak mümkün olabilir mi? Elbette hayır. Ama maneviyatımız zayıfsa ya da yoksa elde ettiğimiz maddiyatın bizler için hiçbir önemi olmayacaktır. Hani Tanrı insana ne asaletini, ne mülklerini ne de flan ve flöhretini sorar, Tanrı sadece insana dünyada ne ifl yaptın diye sorar “Kenan en Tora” “eğer geçim yoksa Tora olmaz” demekte ama bunun tersinin geçerli olduğunu da belirtmekten kaçınmamaktadır. İm en Tora en kemah.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Rav İzak ALALUF Bu Hafta Peraşa
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008