gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Kutsal Kitap resimlere yansıtıldı
Kutsal Kitap resimlere yansıtıldı
“Eğer Moşe Rabenu bu akşam aramızda olup bu sergiyi gezmiş olsaydı, eminim en az bizler kadar heyecanlanmış olurdu!...” Hahambaşı Rav Haleva

Hahambaşılık Eğitim Komisyonu tarafından organize edilen “Resimli Tora Projesi” bu projeyi gerçekleştiren sanatçıların da katılımı ile Ulus Özel Musevi Lisesi’nde açıldı. HEGKOM Başkan Yardımcısı Ester Asa’nın başlattığı ve Sanatsal Koordinatörlüğünü Esti Saul’un yaptığı bu özgün çalışma cemaatimizde bir ilki gerçekleştirdi.

Tora’da yazılmış olan 54 peraşanın her biri, 27 sanatçı tarafından kendi öznel yorum ve teknikleriyle tuvale aktarıldı. Böylelikle ortaya çıkan eserlerin bir resimli bir peraşa oluşturulması sağlandı.

3 Mayıs akşamı Ulus Musevi Lisesi Amram Oditoryumu fuayesinde sanatçıların çalışmalarının sergilendiği bir kokteyl ile açılışı yapılan sergi geniş bir sanatsever izleyici kitlesiyle buluştu. Sergide teşhir edilen peraşalar tablolarının reprodüksiyonlarından oluşturulan bir kitap da bu sergi kapsamında Gözlem yayıncılığın standında ilgililerin satışına sunuldu. Ayrıca bir maket Sefertora da bu reprodüksiyonların sürekliliği ile her hafta okunacak peraşanın ilgili resmini gösterecek şekilde tasarlandı ve gerek Sinagoglarımızın gerek ilgili sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Amram Oditoryumu’nda; öncelikle HEGKOM Başkanı Hayim Kohen Yanarocak ilk sözü aldı ve projenin önemini belirtmesinden sonra, Cemaat Başkanı Silvio Ovadya da, sanatçılarımızın topluluğumuz adına gerçekleştirdikleri bu yaratıcı ve anlamlı çalışmalarını övdü. Ardından Hegkom Başkan Yardımcısı Ester Asa’nın hayata geçirilmesine ön ayak olduğu Resimli Tora projesini, Sanatsal Koordinatörlüğünü yürüten Esti Saul ile birlikte anlatması izlendi. Projenin fikrinin doğuşundan sergilenişine kadar geçen iki sene içinde sağlanan dayanışma, öğrenme ve paylaşım duygusu sanatçılarımızın duyarlılıkları ile eserleri topluluğumuza yansıtıldı.

Sanatçıların eserlerinin barkovizyon yolu ile teker teker ve Judaik  müzik eşliğinde gösterilmesi gerçekten peraşa yorumlarını okur gibi heyecan vericiydi.

Bu güzel ve anlamlı gecede Hahambaşımız Rav Isak Haleva, gecenin anlam ve önemini kendine has moral ve sevgiyi paylaştırdığı sözleriyle doldurdu..

Sanatçılara  plaketlerinin verilmesiyle ve paylaşılan güzelliklerin kalplerimizi doldurduğu sevgi ve umutla noktalanan bu etkinlik, cemaatimizin sanat duyarlılığına ve coşkusuna en güzel armağan oldu.

Teşekkürler Ester Asa, teşekkürler tüm emeği geçen sanatseverler.

Dileğimiz nice etkinliklerin bu denli yapıcı, birleştirici ve yaşamlarımıza ışık tutması.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Rubi ASA habitat@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008