gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Haftanın İzi
Haftanın İzi

Afrika

• Demokratik Kongo Cumhuriyeti: İsyancı mı, değil mi?

Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçu işlediği öne sürülen isyancı lider Bosco Ntaganda’nın, BM Barış Gücü ile ordunun Hutu isyancılarına karşı giriştiği ortak operasyonda aktif bir rol oynadığı iddia edildi.

• Fas: El Kaide serbest bıraktı

El Kaide terör örgütünün Kuzey Afrika kanadı, rehin tutulan iki Kanadalı diplomat ve iki Avrupalı turisti serbest bıraktı.

Amerika

• Panama: Zengin işadamı yeni devlet başkanı

Süpermarket zinciri sahibi işadamı Ricardo Martinelli başkanlık seçimini %61 oy oranı ile açık ara kazandı. Martinelli’nin seçim vaatleri arasında Panama Kanalı’nı genişletme projesi de yer almakta.

• Küba: Castro’nun ABD karşıtlığı bitmiyor

ABD Başkanı Barack Obama’nın ülkesinin 50 yıldır sürdürdüğü Küba politikasının yürümediğini itiraf etmesinin ardından ABD hükümeti, Amerikan vatandaşı Kübalıların ülkelerini ziyaret etmede ve para transferinde kolaylık sağlanacağını açıkladı. ABD ile insan haklarından siyasi tutuklulara kadar, her konuyu görüşmeye hazır olduğunu söyle Küba Devlet Başkanı Raul Castro, eski Devlet Başkanı olan abisi Fidel Castro’nun karşı fikirde röportaj vermesi üzerine ağız değiştirerek ABD ile ilişkilerinin düzelmesi için bu ülkeye jest yapmak zorunda olmadıklarını açıkladı.

Asya

• Nepal: Başbakan istifa etti

Nepal’de iç savaş sonrası seçimle iktidar olan Maocuların, hükümetin emirlerine karşı gelmekle suçlanan Genelkurmay Başkanı Roop Mangud Katval’ı görevden alması üzerine halk ayaklandı, hükümetin kilit ortağı Komünist Birleşik Leninist Parti koalisyondan çekildi, iç savaşı bitiren barış süreci tehlikeye girdi. Nepal Başbakanı Praçanda, ortaya çıkan kriz nedeniyle istifa etti.

• Azerbaycan: Okula saldırı

1 Mayıs’ta başkent Bakü’deki Petrol Akademisi’ne giren maskeli saldırgan, okulu silahla taradı: 12 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

 

Avrupa

• Rusya: Diplomatlar NATO’dan çıkarıldı

NATO ile Rusya’nın büyükelçiler seviyesinde resmi görüşmelere yeniden başlaması karara bağlanmışken Estonyalı bir görevlinin NATO belgelerini Rus gizli servisine verdiği iddiası üzerine iki Rus diplomat ittifak karargâhından çıkarıldı.

 

Ortadoğu

• İran: Seçime az kala Ahmedinecad önde

İran Meclisi, oy verme yaşını 15’e düşürmeyi teklif eden Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın tasarısını reddetti. Reformcularla muhafazakârlar arasında büyük çekişmeye sahne olacağı düşünülen 12 Haziran’daki cumhurbaşkanı seçimlerinde 240 siyasi parti 46,2 milyon seçmenden oy isteyecek. Üniversite öğrencileri arasında yapılan bir araştırmaya göre öğrencilerin % 51,3’ü Ahmedinecad’a, % 26,4’ü Mir Hüseyin Musevi’ye, % 17,5’i Mehdi Kerrubi’ye ve % 4,8’i de Muhsin Rızai’ye oy verecek.

 

haftanın sözü

“Ma Mitavanim*”

Mahmud AHMEDINECAD

Cumhurbaşkanlığı seçiminde İran gençliğini hedefleyen  günümüz İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, kampanyasında ABD Başkanı Barack Obama’nın seçim sloganı olan “Yes, We Can (Evet, Yapabiliriz)”i  ödünç aldı.

 

*Farsça “Yapabiliriz”

 

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Karel Valansi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008