gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Sen kimsin?

Geçenlerde bir arkadaşım hafta sonunda ne yaparsın dedi? Ben de hafta sonu Ester olurum dedim… o da büyük bir hayretle “yani haftanın diğer günlerinde sen Ester değil misin?” dedi…

Haftanın diğer günlerinde ben kimim?  Belirli bir şirkette çalıştığında, her ne kadar karakterini yaptığın işlere yansıtsan da,  görevli olarak bulunduğun yerlerde olağanca yoğunluğunla kendin olamazsın… Çünkü yaptıkların sadece kendini bağlamaz, çalıştığın yere de mal edilir… Görevim icabı bulunduğum topluluklarda ben bir temsilciyim, ben ne isem şirketim de odur. Bunun çoğu kez örneklerine tanık oldum, temkinli davranmakta yarar görüyorum. Dersimi başkalarının deneyimlerinden edinmeyi tercih edenlerdenim… Sorumluluklarımızı bilmemiz gerek…  

Hafta sonu ise özgürüm, aile ortamında, arkadaşlarım arasında, kortta, spor salonunda, plajda Ester’im. Hareketlerim ve sözlerim beni bağlar.

Nasıl da merak ederiz hem kendimizi, hem de karşımızdakinin hakkımızda neler düşündüğünü…  Ne derler karşındakinin aldıkları senin anlattığın kadar değil, senin ne kadar anladığına,  ne kadar anlamak istediğine bağlı biraz da… Yani boşuna uğraşmaaa.. O ne kadar anladıysa, sen de o kadarsın..

Bu  haftadan itibaren cemaatimiz bireylerini  20 sorumuzla konuk etmeye başlayacağız sayfalarımıza…

Meslekleri dışında salt kendileri olduklarında özel hayatlarında kim olduklarını hayallerini, korkularını, beklentilerini  sorduk…

Verdikleri yanıtları gerçekten ilgi çekici…

Kaymakam Mehmet Öklü’yü ziyaret ettik

Geçtiğimiz günlerde Genel Yayın Yönetmenimiz İvo Molinas’ı arayan Şişli Kaymakamı Mehmet Öklü, Molinas’ın “Özgürlük, farklı düşünenler için özgürlüktür” başlıklı yazısında çok etkilendiğini ifade etti.  Başyazıyı okurken kendisinin yaşadığı bir öyküyü hatırlattığını söylediğinde, kendisini ziyaret etmek istediğimize olumlu yanıt aldık.

Bu vesileyle Molinas ile birlikte gazetemizin bulunduğu ilçenin Kaymakamına hem bir nezaket ziyareti, hem de ciddi bir Şalom okuruyla tanışma olanağını bulduk. Kaymakam Öklü’nün görevde bulunduğu yaklaşık 30 yıl süresince Anadolu’nun çeşitli yörelerinde yaşadıklarını aktardı.

Ancak öğrendiklerimiz sadece bununla kısıtlı kalmadı… Yıllarca önünden geçtiğimiz Rumeli Caddesi’nde tüm ihtişamıyla bulunan Kaymakamlık Binası’nın öyküsünü de öğrendik…  1890 yılında inşa edilen  bina, Dolmabahçe’den Nişantaşı’na kitabında yer alan bilgilere göre “ Mehmet Raif Paşa Köşkü” olarak geçiyor. 1929-1935 yıllarında Betül Mardin’in ailesinin ikamet ettiği tarihi konak, 1960 yılında Hazine’ye devrediliyor.

Taş konak şimdilerde İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti, olması vesilesiyle  restore edilecek..

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester Yannier Sıcağı Sıcağına ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008