gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İbrahim Safi ve Habib Gerez

Pesah akşamı annemin seder sofrasında her zaman yer alan geleneksel tatlılardan ‘biri’  krem karameldir. Müthiş güzel yapar. Bugün bayramın beşinci günü ve ben sekiz yumurtalı Pesah kekinin yanısıra ev yapımı fındık/badem krokan, pastane imalatı olan ama geçmişte büyükannelerimizin yaptığı‘çivirme’ dedikleri, çevirme ve söylemeye gerek olmayan masapanı  gidip gelip yemeyi sürdürüyorum.

 

Anladığınız üzere, tatlıyla aram iyidir. Çevirmeye gelince, ‘beyaz tatlı’olarak da bilinir. Geçmiş zamanda anneannemden yapılışını çok izledim. Temelde su ile şeker karışımı olan ‘çevirme’nin püf noktası kuvvetli bir kol gücüne sahip olmaktır. Büyük tahta bir kaşıkla karışım  kıvama gelene dek devamlı karıştırılır. Çok sabırlı olmak gerektiğini söylemeye gerek yok... Annemin annesinden öğrenmediği tek tatlı budur. Nerde kaldı ben... Tatlı seviyorum diye Pesah’ta diğer yemeklerden eksik kalmadım. Burmuelo ile yumurtayı birbirinden ayrı yiyemezsiniz. Ispanak böreği ile pırasa köftesini bir an için sebze sınıfına koyar kızartma olduklarını unutursak, oradan biraz kurtarırız. Neyse ki, etle aram iyi değildir, ama yanında duran patatesler insana bir başka göz kırpıyor.

 

Pesah bitimini milad olarak kabullenip diyetisyene gideceğim.

 

* * *

 

Nisan yağmurları başlayacak deniyor. Ama hemen ardından bahar tatlı bir sıcaklıkla kendini gösterir. Genelde mayolar vitrinlerde görülmeye başladığında hep ‘maximum’da olurum. Bu sene aynı hataya düşmeyeceğim. Check-up vaziyetlerini de bir ay sonra yapacağım. Kolesterol  vs.gibi değerler kendine gelsin biraz. Benimle aynı durumda olan çok insan biliyorum. Pesah sonrası, iradesi olanlar ağızlarına fermuar çekecekler, olmayanlar ise benim gibi çareler düşünecek.

 

Pesah’ta yanlız yemek yenmiyor. Dostumuz Robert Schild  Açık Radyo’da Pesah Özel Programı sunarak Klezmer müziğinden çeşitlemeler dinletiyor.

 

23 Nisan bana hep güzel olayları anımsatır. İlkokuldayken sınıfta yapılan süslemeleri, kırmızı beyaz krepon kağıtlarını, törenleri, ilerki yıllarda oğlumun Bar- Mitzva’sını; Ve son olarak aynı tarihte Schneidertempel’da iki büyük ustanın sergisi açılacak. İbrahim Safi eskizleriyle, Habib Gerez de resimleriyle bir şölen sunacaklar. Kaçırmamanızı öneririm.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tilda LEVI Ayrıntı tilda@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008