gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
New York’ta Yahudi merkezleri ve sinagoglarda güvenlik arttırıldı

New York Polisi geçen hafta Yahudi bölgelerinin güvenliğini, İsrail-İran ilişkilerinin gerilmesinden dolayı arttırma kararı aldı.

New York Polisi istihbaratına göre sinagoglara veya Yahudi merkezlerine olabilecek herhangi bir saldırı İsrail’in İran’a nükleer silahları engellemek adına yapılabilecek bir saldırıyı neden olabilir. İsrailli yetkililer İran’ın nükleer silahına kavuşması için sadece bir kaç aya daha ihtiyacı olduğunu tahmin ettiklerini söylediler.

New York Polisi geçen yıl da Suriye’de suikasta uğrayan Hizbullah’ın liderlerinden İmad Maghuniyeh’in ölümünden sonra geçici bir süreliğine böyle bir karar almıştı. İsrail suikastı üstlenmemişti. Yapılan soruşturma sonucunda suikastta Suriye’nin parmağı bulunmasına rağmen Lübnanlı terör örgütü İsrail’e karşı intikam çağrısı yapmıştı.

ABD, 2006 Lübnan Savaşı’nı çalışıyor

Amerikan Savunma Bakanlığı 2006 yılında gerçekleşen Lübnan Savaşı’nı ilerde olabilecek çatışmalarda kendisini hazırlamak için masaya yatırdı.

Bir ay boyunca süren savaş ABD Genelkurmay liderleri tarafından masaya yatırılıyor. Bazı generaller bu tip savaşların geleneksel savaş teknikleriyle aşılabileceğini düşünürken bazı generaller ordunun yapısının değiştirilmesi ve bu yapının Irak ve Afganistan’da daha etkili olacağını savunmakta.

2006 Lübnan Savaşı sırasında Hizbullah İsrail’e karşı geleneksel askeri teknikler ile İsrail ile savaşmıştı. Bu tekniklerin arasında tank-savar füzeleri kullanılarak birçok hasar vermesinin yanında, kara mücadelesi sırasında günde on iki saate yakın İsrail birlikleriyle çarpışmıştı. Hizbullah ayrıca İsraillilerin iletişimini dinlemesinin yanında İsrailli bir gemiye füze saldırısı düzenlemişti.

ABD Savunma Bakanlığı ayrıca Hizbullah ile savaşmış İsrailli komutanlarla görüşmek üzere bir düzine ekip yolladı. Bunun yanı sıra ABD’nin kara ve deniz kuvvetleri bir kaç milyon dolara mal olan savaş simülasyonu satın alarak ABD Ordusu’nun performansını böyle bir durumda karşı karşıya kalmasını değerlendiriyor.

Konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan ordu tartışması önümüzdeki haftalarda daha da şiddetleneceğine benziyor. ABD Savunma Bakanı Robert Gates 2010 yılı savunma bütçesini açıkladığında konvansiyonel silah sistemlerinin harcamalarını belirgin bir şekilde kesmesi bekleniyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazar İzi Darsa Boston Güncesi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008