gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Araplar anlaşamadıkları için İran güçlendi
Araplar anlaşamadıkları için İran güçlendi
Suudi Arabistan’ın Washington eski Büyükelçisi Prens Turki al-Faysal, İran’ın gerçekte bir gücünün olmadığını, İran’ın bölgedeki endişe verici yükselişinin Arapların kendi aralarında anlaşamamalarına borçlu olduğunu söyledi

Cumartesi günü Ürdün Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkez’inde halka kapalı bir toplantıda konuşan al-Faysal’ın sözleri Suudi Arabistan’ın El-Vatan gazetesi tarafından yayımlandı.

Daha önce istihbarat dairesi başkanlığı da yapmış olan al-Faysal yaptığı yorumlarda İran rejiminin kırılgan olduğunu, fakat yayılmacı planlarını gerçekleştirmek için ellerinde güçlü imkânlar olduğunu söyledi. İran’ın öneminin artmasındaki ana etkenin ise Arapların kendi aralarında anlaşamamaları olduğunu, buna karşın İran’ın yükselmesinin Arapların en temel çıkarlarına da aykırı olduğunu ekledi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Saud al-Faysal’ın kardeşi olan Turki al-Faysal şu anda Suudi hükümetinde bir görev yapmıyor. Fakat son zamanlarda farklı konular hakkında görüşlerini sık sık belirttiği bildiriliyor.

Örneğin bu yılın ocak ayında London Financial Times Gazetesi’nde yayımlanana bir makalesinde al-Faysal, ABD eski Başkanı George Bush’un ardında Ortadoğu’da tiksindirici bir miras bıraktığını, Barack Obama döneminde ABD’nin Ortadoğu politikasını değiştirmemesi durumunda Suudi-ABD ilişkilerinin tehlikeye gireceğini söyledi.

Ortadoğu’da Suudi Arabistan Şii İran karşısında nüfuz sağlamaya çalışan en önemli aktör olarak görülüyor. Suudi Arabistan ve İran Ortadoğu’daki birçok meselede (Lübnan, Irak, Filistin Özerk Yönetimi vb) karşı görüşleri savunuyor.

Büyük çoğunluğu Sünni olan Suudi Arabistan ve Mısır gibi diğer Sünni ülkeler İran’ın İslami kökten dinciliği körükleyerek bölgesel bir süper güç olmaya çalışmasından endişe duyuyorlar. Fars olan İran’ın Arap meseleleri olması gereken, İsrail-Filistin anlaşmazlığı, Filistinlilerin kendi içindeki anlaşmazlıklar, Lübnan gibi Arap meselelerine karışmasından rahatsızlık duyuyorlar. İran’ın sıkı müttefiki olan Arap Suriye’yi de İran’ı bu işlere karıştırdığı için suçluyorlar.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008