gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Schindler’in listesi bulundu Avustralya’da bulundu
Schindler’in listesi bulundu Avustralya’da bulundu
Holokost sırasında Alman işadamı Oskar Schindler tarafından kurtarılan 801 Yahudi’nin listesi Sydney’deki bir kütüphanede bulundu.

Avustralya New South Wales Eyalet Kütüphanesi’nin çalışanları listeyi ‘Schindler’ın Kemeri’ (Schindler’s Ark) isimli romanı yazan Avustralyalı yazar Thomas Keneally’nin haber kupürleri ve el yazmalarının olduğu bir kutuda buldu.  

Kütüphanenin kuratörlerinden Olwen  Pyke, Kneally’nin malzemelerini içeren altı kutudan birinde bulunan on üç sayfalık sararmış belgenin “20. yüzyıldaki en önemli belgelerden biri olduğunu” ve kütüphanenin bu durumdan dolayı şaşkına döndüğünü ifade etti. Pryke, “Böyle bir keşfin finansal değerinin ne olabileceğini bilemediğini” ifade etti.

Pryke, “Bu liste 18 Nisan 1945’te 2. Dünya Savaşı’nın sonlarında acelece daktilo edildi ve 801 insanı gaz odalarından kurtardı. Tarihin en inanılmaz parçalarından biri,”  yorumunu yaptı

Thomas Keneally’in 1982 tarihli Booker Ödülü’nü kazanan romanı, Schindler’in hayatını tehlikeye atıp 1.000’in üzerinde Yahudi’yi Nazilerden kurtarmasının hikâyesi anlatılıyordu. Hollywood’un ünlü yönetmenlerinden Steven Spielberg, 1993’te hikâyeyi Liam Neeson’un Schindler’i ve Ralph Fiennes’in ise SS-kampının yöneticisini oynadığı bir film aracılığıyla dünya kamuoyuna duyurdu.

Pryke’a göre Schindler aslında kitapta ve filmde geçenin aksine birden fazla liste hazırlayıp sundu. Holokost’tan sağ kurtulan ve listede 173 numara da adı geçen Leopold Pfefferberg, listeyi içeren belgeyi Keneally’e konu ile ilgili bir hikâye yazması için verdi. Listeyi ve hikâyeyi ilham verici bulan Keneally bu isteği kabul etti.

Schindler 1908’de Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun Almanca konuşulan bölümünde dünyaya geldi. Savaşın başlarında kart oyunları oynayan ve oyun ilişkilerini kullanarak Hitler’in işgalinden sonra bir Polonya fabrikasını üzerine alan bir Nazi’ydi. Savaşın seyri sırasında vicdanı iyi yanını ortaya çıkartmış ve Yahudi işçilerinin savaş için hayati derecede önem taşıdığı konusunda Nazi subayını ikna ederek onların ölüm kampına gönderilmesini engellemişti.

1974’te ölen Schindler’in çabaları yıllar sonra kitabın ve filmin piyasaya çıkması ile itibar görmüştü.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008