gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Türkiye’nin Venedik ve Paris’i: Eskişehir
Türkiye’nin Venedik ve Paris’i: Eskişehir
Ulus Özel Musevi Okulları 10. ve 11. sınıf öğrencilerinden ve öğretmenlerinden oluşan bir grup günümüzde artık bir öğrenci şehrine dönüşen ve bir Avrupa şehrini anımsatan Eskişehir’i gezerek, keyifli bir haftasonu geçirdiler

Ulus Özel Musevi Okulları 10. ve 11.sınıf öğrencileri; geçtiğimiz ay UÖML Sosyal Bölümü öğretmenleri Dilek Vural, Asım Erhanezer, Serkan Dağyar, Emel Ayvalıoğlu, Müdür Yardımcısı Veysel Yüksel ve Matematik Bölüm Başkanı Berta Banana’nın eşliğinde Eskişehir’ de unutulmaz bir hafta sonu geçirdiler.

Gezi dönüşü Amram Oditoryumu’ndaki Pazartesi Töreni’nde arkadaşlarına “ istenilince her işin yapabileceğini ve imkânsız diye bir olgu olmadığını görmek istiyorsanız bence Eskişehir’e bir uğrayın.”diyerek seslenen 11.sınıf öğrencisi Nazan Boranalp “Geçen hafta, Sosyal Bilgiler Bölümü olarak Eskişehir’e gittik. İlk başta ‘neden Eskişehir’e gidiyoruz, ne özelliği var oranın?’ diye düşündüm. Eskişehir’e varınca lületaşını görmek için değil bir tek kişinin, bir şehri nasıl en alt seviyeden en üst seviyeye çıkardığını görmek için geldiğimizi anladım. Tek bir kişinin, yokluk içinde varlık yaratabilmesi mucize mi azim mi bilemiyorum. Orası artık Eskişehir değil, Paris, Venedik gibi bir Avrupa şehri. Orada, gençlere çok güzel fırsatlar tanınıyor. Yapılan çalışmalar, insanların gelişimi üzerine. Geziyi düzenleyen herkese, çok teşekkür ediyorum. Bizi önyargılı düşünmekten kurtardılar.”diyerek seslendi. Gezi boyunca Anadolu Üniversitesi, Odun Pazarı, şehrin ünlü Atlıhan Çarşısı’nı, Bilim Parkı, Kent Parkı’nı gezen, lületaşının özelliklerini keşfeden, Porsuk Çayı’nda gondollarla gezme fırsatını bulan, Opera Binası’nda 1 TL’ye Senfoni Orkestrası’nı dinleyen, grup, unutulmaz anılarla İstanbul’a döndü.

Geziyi düzenleyen UÖML Sosyal Bölüm Başkanı Emel Ayvalıoğlu, öğrencilere neden Eskişehri tanıtmayı tercih ettiğini şöyle açıkladı:

“Derslerimizin, gezilerle desteklenmesinin önemi tartışma götürmez bir gerçek. Öğrencilerimize gezip-eğlenerek öğrenecekleri bir ortam sağlamak; onlara grup bilinci kazandırmak, ailelerinden ve alıştığı çevreden uzakta tek başlarına deneyim kazanmalarını sağlamak amacıyla farklı geziler düzenliyoruz. Daha önceki tarihlerde velilerimizin desteği ile gerçekleştirdiğimiz Çanakkale ve Ankara gezilerinin sonuçları, bizi çok etkiledi. Bu gözlemlerimiz, yeni bir gezi planlama isteği oluşturdu. Peki, neresi olmalıydı? Uzun bir araştırmadan sonra Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in cesareti ve ileri görüşlülüğü ile baştan yarattığı Eskişehir’i seçtik.

Tarih, coğrafya ve sosyoloji derslerini destekleyici bir gezi olacaktı. Öğrencilerimiz, Hititlerden bugüne kadar yaşamayı başarmış şehre giderken, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk kuruluş yeri olan Söğüt’ten geçecek, Selçuklu ve Osmanlı eserlerini görecek, özellikle Eskişehir Belediyesi’nin başarılı çalışmaları ile şehircilik alanındaki gelişmeleri inceleyebileceklerdi. Bunların yanı sıra, gerek Anadolu Üniversitesi’nin, gerek belediyenin kültürel çalışmalarının bir şehrin sosyal yapısını ne denli değiştirip, geliştirdiğini gözlemleyip proje ve sunumlar oluşturabileceklerdi. Gezi anında yaşadıklarımız ve gezi sonunda öğrencilerimizden aldığımız geri bildirimlerden çok doğru bir seçim yaptığımıza karar verdik.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008