gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
1939’dan 2009’a Musevi Liseliler yine biraradaydı
1939’dan 2009’a Musevi Liseliler yine biraradaydı

UÖMO ailesinin en büyük parçası olan mezunlar,  her yıl olduğu gibi Mart ayının 3. pazarı olan 15 Mart günü Ulus Özel Musevi Okulları’nda arkadaşlığın, sevginin, dostluğun ve anıların paylaşıldığı heyecan dolu bir gün yaşadılar.

Uzun bir aradan sonra 60-70 sene önce mezun olanlar ve yeni mezunlar,  yeniden okul koridorlarında bir araya geldiler. Musevi Lisesi mezunları ve emekli öğretmenlerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen bu keyifli günün sunumunu UÖML Lisesi mezunu Vili Güzelbahar yaptı. Eski okul binasını ve öğretmenlerinin resimlerini alkışlarla izleyen ve Musevi Lisesi Marşı’nı söyleyen mezunlar adına günün açılış konuşmasını Mezunlar Kolu Başkanı Berta Banana yaptı. Konuşmasında, mezunlar kolunun son iki senedir yaptığı faaliyetleri anlatan Banana; yeni kurulan UÖMO Mezunlar Gençlik Kolu’nun da önümüzdeki günlerde öğrencilerin eğitimine katkıda bulunmak amacıyla çeşitli sosyal yardım projelerine başlayacaklarını belirtti.

Törene UÖMO Lise Müdürü Funda Kara, Mezunlar gençlik kolu adına Sindy Şulam ve UÖMO Eğitim Koordinatörü Röne Kaspi’nin konuşmalarıyla devam edildi. Konuşmasında artan öğrenci sayısının yanı sıra UÖMO öğrencilerinin akademik ve sosyal başarılarından büyük gurur duyduklarını belirten Kaspi, mezunları 3.Geleneksel U-MMUD Eğitim Festivali’ne davet etti. UÖMO öğrencilerinin dans gösterileri, söyledikleri solo şarkılar ve yetenekli perküsyoncuların gösterisi mezunlar tarafından uzun süre alkışlandı, ayrıca eski mezunların dans gösterisi güne damgasını vurdu.

Uzun bir aradan sonra birbirlerini görmenin heyecanıyla plaketlerini alan 60-50-40 yıllık mezunların ardından,  beratlarını almak için sahneye gelen 30-20-10 yıllık mezunlar tıpkı geçmişte olduğu gibi birbirlerini sevgiyle kucaklayarak bu özel dakikaları fotoğraflarla ölümsüzleştirdiler. Ayrıca salonda bulunan mezunlar, mezuniyet senelerine göre alkışlarla onurlandırıldılar. Anıların tazelendiği ve paylaşıldığı dakikalarda tekrar eski günlerine dönen mezunların heyecanı ve coşkusu da görülmeğe değerdi.

Bu sene mezunlar kolu güne bir yenilik katarak, mezunlarından Rubi Asa nın fotoğraf sergisine ev sahipliği yaptı. Halen okulda sergilenmekte olan fotoğraf sergisinin geliri öğrenci burs fonuna aktarılacak. Bundan böyle her sene bir mezununun eserlerine ev sahipliği yapmak isteyen Mezunlar Koluna ikinci sergi talebi Dr. Musa Albukrek tarafından geldi.

1949 Musevi Lisesi Mezunu Viktor  Albukrek  60. yıl plaketini alırken yaptığı konuşma salondaki mezunlara  duygusal dakikalar yaşattı.

Günün sonunda UÖML’nin yemekhanesinde hep birlikte böreklerini yiyen mezunlar, en kısa zamanda yeniden buluşma umuduyla birbirlerinden ayrıldılar.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008