gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Dünya ‘suyu’ İstanbul’da tartıştı
Dünya ‘suyu’ İstanbul’da tartıştı
5.Dünya Su Forumu 16-22 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. Dünyanın dört bir tarafından bir araya gelen ülkeler ve kuruluşlar, artan su sorunu için çözüm önerilerini görüştüler

Bu yıl beşincisi İstanbul’da Sütlüce Kongre Merkezi’nde düzenlenen Dünya Su Forumu’nda ağırlıklı olarak artan dünya nüfusu ve su ihtiyacına karşılık azalan su kaynakları ile giderek büyüyen bu hayati soruna önerilen çözüm konuları işlendi.

Foruma katılan ülkeler giderek artan su bilincinin milli programlarda nasıl yer aldığını ve elde ettikleri tecrübeleri paylaştı. Fuar alanında da gözlemlenebilen birçok ülke pavyonunda etkin su çözüm ve teknolojileri ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.

İsrail’i 160m2’lik pavyonda kamu kuruluşu olan Israel NEWTech, desteklediği beş firma ve İsrail Ticaret Ataşeliği temsil etti. Özellikle T.C. ilgili kamu kuruluşlarının yoğun ilgi gösterdiği pavyonda ileriye dönük birçok proje fikrinin temeli atıldı.

Hafta boyunca forum öncesi saptanmış 100’ü aşkın görüşme gerçekleştirildi. İsrailli şirketlerle görüşmeye gelenlerin arasında Alarko, General Electric, Efes Pilsen, Coca-Cola, Tekfen, STFA gibi Türkiye’nin ileri gelen şirketleri, devlet kuruluşlarından İSKİ, Tarım Bakanlığı, DSİ, DMİ, Dünya Su forumu yöneticileri yer almaktadır. Bunların haricinde birçok uluslarası şirket ve organizasyon orada bulunulan süre içerisinde pavyonu ziyaret edip görüşmeler gerçekleştirdi.

 Çarşamba günü ise DEIK’in organize ettiği ve Bank Pozitif’in desteğiyle gerçekleşen kokteyle İsrail Başkonsolosu, tam kadro olarak İsrail Ticaret Ataşeliği, Deik ve Bank Pozitif’in ileri gelenleri ve İsrailli misafirler katıldı.

Israel NEWTech (Novel Efficient Water Technologies – Yeni etkin su teknolojileri) İsrail’in su sanayini ve bu sanayinin uluslararası bağlarını desteklemek amacıyla 2005 yılında planlanan ve 2006-2008 yılında uygulamaya konulan ulusal bir program.  Ulusal programın İsrail’in su teknolojileri ürünlerini ve çözümlerini iki katına çıkartmak, uluslararası ortaklarla Ar-Ge çalışmalarını desteklemek ve deniz aşırı yatırımları ülkeye çekmek olarak belirtebileceğimiz üç ana hedefi var.

Büyüyen uluslararası su teknolojileri pazarında lider olma fırsatını fark eden İsrail’in büyük yatırımları ve desteğiyle uygulamaya konulan program, İsrailli firmaların ticari seçeneklerini arttırarak uluslararası pazarda büyük oyuncu olmayı ve yıllık 450 milyar dolarlık pastadan pay almayı bekliyor.

Beşincisi düzenlenen forumda, fuar alanında ülke pavyonlarında kültürel ve karakteristik özellikler de ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. Barında dağıttı şarap ile sunumlar yapan “French Water Partnership”, Japonya ülke pavyonu, İSKİ, DSİ ve T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın standları renkli anlara ev sahipliği yaptı. Almanya, İspanya, Portekiz, Hollanda, Kore, Çin, İran, B.A.E ve çeşitli uluslararası kuruluşlar standları ve pavyonlarıyla katıldılar.

17-19 Kasım 2009’da İsrail’in Tel Aviv kentinde İsrail’in su teknolojileri fuarı WATEC düzenlenecektir. Bir sene önce Fildişi Sahilleri’nden Litvanya’ya, Japonya’dan Meksika’ya kadar birçok ülkeden 20.000’in üzerinde ziyaretçi çeken fuarda bu sene katılımcıların katlanarak artması bekleniyor.

FORUMDAKİ İSRAİL FİRMALARI

İsrail’i temsil eden firmalardan  Amiad Filtration Systems 45 yıllık tecrübesiyle su filtreleme ürünleri konusunda dünyanın en büyük üreticilerinden biri ve filtreleme çözümleri tedarikçisidir. (www.amiad.com)

 Kibutz Dorot’ta yer alan Dorot Control Valves analizörler ve kontrol sistemleri, içme suyu, AR-GE, Su güvenliği ve su kaynakları yönetimi alanlarında hizmet vermektedir.  (www.dorot.com).

Zirai amaçlı akıllı su çözümleri alanında dünyanın en büyük ve lider şirketi olan Netafim çiftçilerin daha az kaynak harcayarak – su, toprak, enerji – daha kaliteli ve verimli ürün almasını sağlamaktadır. Damla sulama çözümleri, açık alan sulama projeleri, sera ve bio-enerji alanında anahtar teslim çözümler sağlamaktadır. Yakın tarihte Adana’daki inşa halinde olan fabrikası da hizmete girecektir. (www.netafim.com)

Realiteq Technolohies; su kanalizasyon, atık su, enerji için gerçek zamanlı izleme, kontrol ve veri yönetimi için küresel bir telemetri çözümü sunmaktadır. (www.realiteq.com)

TechnoSpin firması tüm rüzgar rejimlerinde önemli miktarda enerji üreten küçük rüzgar türbinleri geliştirmekte ve üretmektedir. (www.tswind.com)

Facebook'ta Paylaş
Yazar Melih NAMER
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008