gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Mısır elçisi, boykot tehditlerine rağmen törene katılıyor
Mısır elçisi, boykot tehditlerine rağmen törene katılıyor
Lieberman’ın son açıklamalarına karşı Kahire’nin boykot tehdidine rağmen Mısır İsrail Büyükelçisi Yaser Rida, İsrail -Mısır anlaşmanın 30. yılını kutlayan Kudüs’teki törene katılacağını bildirdi

       İsrail Dışişleri Bakanı adayı Avigdor Lieberman aylar önce Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in İsrail’i ziyaret edip Knesset’te kürsüye çıkma konusundaki çekimserliğini eleştirmiş “İsrail’i ziyaret etmek istemiyorsa cehenneme gidebilir” sözleriyle uluslararası arenada büyük tepki çekmişti.

Rida, hafta sonu Mısır’ın İsrail iç politikasıyla ilgilenmediğini ve seçimlerden sonra Netanyahu ile görüşme yaptığına dair çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Rida, İsrailli politikacıların Mısır’ın ve büyükelçinin adını kullanma şeklinden dolayı üzüntü duyduğunu belirtti ve açıklamasını “Büyükelçi bu tarz iddiaları günlük bazda reddedemez. Mısır, istikrarlı politikaları olan bir ülkedir ve başkalarının içişlerine karışmaz,” sözleriyle bitirdi.

İsrail-Mısır Barış Anlaşması’nın 30.yılını kutlayan tören Netanyahu hükümeti kurmadan ve Lieberman koltuğuna geçmeden önce gerçekleşecek.

Başbakan Ehud Olmert ve Devlet Başkanı Şimon Peres, Lieberman’ın açıklamalarından dolayı Mübarek’ten kişisel olarak özür diledi. Başbakan adayı Binyamin Netanyahu ise Mısır’ın Lieberman’la samimi bağlar kurmasını dilediğini belirtti.

Netanyahu Mısırlı yetkililere Lieberman’ın partisinin seçimde elde ettiği başarının İsrail halkının komşularıyla olan ilişkilerdeki hayal kırıklığını yansıtmakta olduğunu, hayal kırıklıklarından birinin ise Mübarek’in İsrail’i ziyaret etmeyi reddetmesinden kaynaklandığını iletti.

Mısır, İsrail ile 1979’da barış anlaşması imzalayan ilk Arap ülkesi oldu.

Mübarek İsrail’e sadece bir kere – suikast sonucu yaşamını yitiren başbakan İzak Rabin’in cenazesi için– 1995 yılında geldi, Kudüs’e henüz resmi diplomatik bir ziyaret yapılmadı.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008