gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Krav Maga / “Ne yaparsan yap, ama zarar verme”
Krav Maga / “Ne yaparsan yap, ama zarar verme”
Krav Maga, özelikle İsrail askeri güçleri tarafından kullanılan bir yakın dövüş tekniğidir. İsrail’e özgü bu yakın dövüş sanatını daha yakından tanıyalım

Krav Maga, İsrail Eğitim Bakanlığı, İsrail Ordusu, İsrail polisi, “Na’mat” (kadın kuruluşu) ve İsrail sınır kontrolü kuruluşları tarafından benimsenen ve dövüş sanatı uzmanları tarafından uluslararası alanda tanınan bir İsrail dövüş sanatıdır. Bu dövüş sanatının tekniği, bedenin doğal hareketlerine dayanır ve basit, hızlı ve etkili olmayı üstün tutar. Metodun ilk kısmı - kendini savunma, şiddetli saldırılara karşı savunma yeteneğini geliştirir ve kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden herkesin yapabileceği şekilde tasarlanmıştır. İkinci kısım - Krav Magen (savunma dövüşü), silahlı olsun veya olmasın, görevleri sırasında yumruk yumruğa dövüşmek durumunda olan insanları eğitmek anlamına gelir. Krav Magen kendini savunma eğitimleri, insan zihninin planlanması için temel unsurlardan oluşur.

Krav Maga’nın tarihçesi ise kurucusu Emrich “Imi” Lichtenfeld’e dayanmakta. Emrich 1910 yılında Macaristan’ın Budapeşte kentinde doğdu. Imi yüzmede, jimnastikte, güreşte ve boksta çok başarılıydı. 1928 yılında Slovakya gençler güreş şampiyonluğunu ve 1929’da ulusal şampiyonluğu kazandı. Aynı yıl Slovakya ulusal boks şampiyonluğunu ve uluslararası jimnastik şampiyonluğunu kazandı. Imi, 1942’de İsrail’e göç etti ve Izak Sade tarafından “Hagana”ya hazırlandı. 1944’de kendi uzmanlık alanında askerlere rehberlik etti, fiziksel eğitim, yüzme, bıçakla saldırı ve savunma, bıçaklama tekniği (İngiliz polisinin kullandığı bir teknik) kullanarak yüz yüze dövüş. Bağımsızlığın ilanından sonra Imi, İsrail Ordusu’na katıldı ve baş Krav Maga öğreticisi olarak çalıştı. Imi, bıçaklara, ateşli silahlara, süngülü tüfeklere ve çeşitli saldırılara karşı savunma egzersizleri geliştirmeye devam etti Ve böylece İsrail’de Krav Maga’ya (yakın dövüş) başladı. Imi zamanla, bazı egzersizlerin çok karmaşık olduğunu ve bütün askerler tarafından uygulanamadığını fark etti. Bu yüzden egzersizleri kısa bir eğitimden sonra her askerin uygulayabileceği şekilde revize etti ve düzenledi. Imi, 1964 yılında ordudan emekli oldu ve Netanya’da özel bir eğitim merkezi kurdu. Burada Krav Maga, Jujitsu ve jimnastik eğitimleri verdi.

Krav Maga sivil hayatta yeni bir önem kazandı. Siviller için, diğer tekniklerle karşılaştırıldığında, kendini savunma tekniği olarak daha çok tercih edilmeye başlandı. Bu, Krav Maga metodunun içinde gelişmeyi beraberinde getirdi. Metodun ideolojisi, “ne yaparsan “yap, ama zarar verme” diyerek ve “en basit ve kolay yolu” kullanarak zarar vermeyi engellemekti. Imi bu ideolojiye göre herkese uygun yeni egzersizler geliştirdi. Imi 1971’de Krav Maga’daki ilk Siyah kuşağı, en sadık ve yetenekli öğrencisi olan Eli Avikzar’a bağışladı. Eli Avikzar zaman içinde, (bugün Krav-Magen olarak bilinen) Krav Maga’yı geliştirmeye devam etti ve daha sonra Israeli Krav Magen derneğini -K.A.M.I kurdu.

Krav Maga özgüveni ve cesareti destekler, eğitime katılanlara hayatlarının geri kalanında nasıl soğukkanlı kalınacağını, nasıl disiplinli olunacağını ve kendini tutmayı öğretir. K.A.M.I. yaparken öğrenciler şunları öğrenir: çeşitli vuruş ve tekme türleri, her türlü vuruş ve tekmeye karşı savunma yöntemleri, çeşitli zor durumlardan (boğuşma, kilitlenme gibi), nasıl kurtulacağını ve hafif ve ateşli silahlarla donanımlı bir düşmanla nasıl baş edeceğini.

Krav Maga ile ilgili daha detaylı bilgileri www.kravmagentr.com adresinden takip edebilir.İstanbul’da başlayacak dersleri takip edebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Rudi DİRİMAN
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008