gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
“Holokost’u inkâr edenler Katolik sayılamaz”
“Holokost’u inkâr edenler Katolik sayılamaz”

Geçtiğimiz hafta, Vatikan’ın İsrail Temsilcisi Antonio Frank, Holokost’u inkâr edenlerin Katolik sayılamayacağını belirtti. Bu açıklama, özellikle Mayıs ayında gerçekleşecek Papa’nın İsrail ziyareti öncesi, mevcut gerilimi hafifletmesi açısından önem taşıyor. Frank, bu söyleminde Piskopos Williamson’un, Papa XVI. Benedict tarafından düzeltilen, Holokost’un, ve gaz odalarının varlığını tamamen inkâr eden sözlerini kastediyor. Williamson’un, Holokost’u inkâr konuşmaları, İsrail ve bütün dünyadaki Yahudilerin itiraz ve protestosuna yol açmış, akabinde Williamson, bu konuşmaları yüzünden özürlerini iletmişti.

İsrail’deki Holokost Anma Müzesi Yad Vaşem Yönetim Kurulu Başkanı Avner Shalev, Frank’in açıklamalarından duyduğu memnuniyeti belirtirken konferansın, Vatikan’la ilgili son krizin ardından, sarsılan güvenin yerine gelmesi ve diyalogların oluşması açısından doğru bir adım olduğuna dikkat çekti.

Antonio Frank’ın, Papa XII. Pius’un, Holokost dönemindeki davranışları hakkında konuştuğu bu konferansta, İsrail Yad Vaşem Holokost Müzesi ve Vatikan temsilcileri de hazır bulundu. Bu ortak konferansın asıl amacı, Yad Vaşem ve Vatikan arasında, iki yıl önce gerçekleşen ve ilişkileri gerginleştiren başka bir olayın etkilerini azaltma çabasıydı. Olay, müzede Papa XII. Pius’un resminin altında olan ve Papa’nın Holokost olayındaki tartışmalı tavırları ve Yahudilere gereken desteği sağlamadığı konusunda yazılan yazıydı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008