gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Polonya’dan Auschwitz’e destek çağrısı
Polonya’dan Auschwitz’e destek çağrısı
Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, AB’deki meslektaşlarından Auschwitz Nazi Ölüm Kampı’nın müze olarak korunabilmesi için, özel bir fon oluşturulmasını istedi.

Brüksel’de gerçekleşen AB Dışişleri Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski; “Polonya’nın güneyinde bulunan Auschwitz-Birkenau kampının korunması için kurulacak vakfı desteklemeniz çağrısında bulunuyorum” dedi. Polonya Başbakanı Donald Tusk, yakın zamanda AB ülkeleri liderlerine gönderdiği mesajda vakfa maddi destek verildiği takdirde, Auschwitz kampının korunması için her yıl 6-7 milyon dolarlık yatırım yapılabileceğini ifade etmişti. Dışişleri Bakanı Sikorski; “Gelecek nesillerin bu ölüm kampını görebilme şansı olması için Auschwitz’i korumanın tam zamanıdır. Bazı ülke liderlerinin, din adamlarının Holokost inkarcılığı yaptığı ve yaşanmış trajik olayları anımsayan neslin hayata veda ettiği günümüzde bu konu büyük önem taşımaktadır” dedi. Auschwitz Müzesi yetkilileri mekanın korunması için geçtiğimiz yıl AB’den 4.2 milyon Euro’luk yardım alındığını söylediler. Vakfa yapılacak yardımla bazı barakaların onarılacağı ve altı tahta binanın eskisine benzer şekilde inşa edileceği belirtildi.

Auschwitz Müzesi’nin 5,5 milyon Euro’luk bütçesinin yarısı Polonya hükümeti tarafından, geri kalanının büyük kısmı da ziyaretçilerin giriş ücretlerinden karşılanmakta. Bütçede eksik kalan miktarlar da Lauder Vakfı ile Almanya tarafından tamamlanmakta. Geçtiğimiz yıl Auschwitz Ölüm Kampı’nı 1.13 milyon kişi ziyaret etti.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008