gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Katsav yeniden tecavüz ile suçlanıyor
İsrail Başsavcısı eski Devlet Başkan Katsav’ın içinde tecavüz suçlamasının da olduğu çeşitli cinsel taciz suçlarından dolayı suçlu bulunabileceğini açıkladı. Karar, üç yıldır devam eden yasal süreçte yeni bir aşamayı başlatacak

İsrail eski Devlet Başkanı Moşe Katsav, turizm bakanıyken bakanlığında Mart 1998’den Ocak 1999’a kadar çalışan A.’ya iki kere tecavüz iddiası ile suçlanıyor. Katsav ayrıca üst-ast ilişkisini kötüye kullanmaktan ve güç kullanarak ahlâka aykırı davranmaktan dolayı suçlanabilir.

 Ayrıca Katsav’ın Başkanlık konutunda iradelerine karşı olarak sürekli sarıldığı H. ve sürekli olarak sarılıp boynundan öptüğü L. davalarında daha düşük seviyede olsa ceza alabileceği öngörülüyor. İsrail Başsavcısı Menahem Mazuz hala bu iki davada nasıl bir ceza vereceğine karar vermemiş olsa da, Mayıs 2007’den kalan bir iddianame taslağında her iki kadına karşı ahlâka aykırı saldırı ve cinsel tacizden dolayı suçlanıyordu.

 L.’nin davasında Katsav ayrıca yargıya engel olmaktan dolayı da suçlanabilecek. Dava sürecinde soruşturma başladığında Katsav L’nin polis sorgusunun detayını istemiş ve ifadeyi değiştirmeye çalışmıştı. Polis Katsav’ı 2006 yazında ve Ocak 2007’de soruşturmaya başlamıştı. Mazuz, Katsav’ı tecavüz ile suçlamak niyetinde olduğunu belirtmişti. Katsav’ın avukatlarından alınan duyumlara göre Mazuz kanıtlar ile ilgili ciddi problemler olduğuna ikna edilmişti.

Buna istinaden savcı, ahlâka aykırı saldırı ve cinsel taciz gibi orta derece cinsel suçlarla suçlamak iddiasında Katsav’ın avukatları ile anlaşma yolunu seçmişti.Anlaşma Haziran 2007’de imzalanıp ve Şubat 2008’de Yüksek Mahkeme’de

ivedilikle görüşüldü. Ama sonra, geçtiğimiz Nisan’da, bir sene iddia makamı ile çekiştikten sonra kanıtların bir suçlama iddianamesi için yetersiz olduğunu ileri süren Katsav anlaşma sürecini yarım bıraktı.

Sorunu çözümlendirmek ve ikinci bir fikir için Mazuz dava dosyasını Tel Aviv Avukatlar Odası’na yollayıp polislerden soruşturmada yer alan bazı boşlukları doldurmasını istedi. Bu boşluklardan biri geçen Aralık’ta yaşanan Katsav ve A. Arasındaki yüzleştirme aşamasını da içermektedir.

Bunun üzerine Mazuz ve Ülke Savcısı Moşe Lador tecavüz suçlamalarının da iddianame de yer almasına karar verdi. Yasal bir kaynağın belirttiğine göre karar, Lador ile Turizm Bakanlığı’ndan A.’nın görüşmesinden kısa bir süre sonra alındı. Kaynağa göre ikili arasında geçen görüşmeden sonra Lador, A.’nın doğru söylediğine inandı ve iddiayı davaya taşıdı.

Aynı kaynak ayrıca Mazuz’un uzun süre karar verememesi yüzünden yapılan eleştirilere karşı çıkarak dava ile ilgili ortaya çıkan soruların cevaplarının aydınlatılması için uzun bir incelemenin ve tamamlayıcı bir polis araştırmasının gerekli olduğunu belirtti

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008