gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
ABD raporu: Ortadoğu’nun yeni lideri Suudi Arabistan

ABD Ulusal İstihbarat Konseyi’nin yayınladığı rapora göre,  Mısır Arap Devletleri arasındaki eski gücünü kaybetti. Ve Ortadoğu’nun liderliği, krallığın bu yönde herhangi bir çabası olmamasına rağmen, Suudi Arabistan’a geçti. Bu çalışma; ‘’Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün: Bölgesel konular ve ABD’nin Ortadoğu’daki amaçları’’ başlığı altında geçen yaz yapıldı ancak Obama’nın başkanlık koltuğuna geçmesinden sonra yayınlandı.

Ulusal İstihbarat Konseyi kendini ABD istihbarat toplumunun stratejik düşünme merkezi olarak tanımlıyor. Görevlerinden biri, dış politika konularında başkan ve üst düzey karar vericiler için istihbarat tahminleri sağlamak.

Uzmanlara göre Mısır artık Arap dünyasının tartışmasız lideri değildir. Bununla birlikte bölgenin yeni lideri Suudi Arabistan oluyor. Ancak rapora göre Suudi rejimi, İran’ın Arap dünyasında oluşan tehditleri nedeniyle bu rolü kabul etmekte isteksiz görünüyor.

Rapora göre Mübarek yaşlanıyor ve liderliğe devam edecek gücünü yitiriyor. Hükümetteki hiç kimse, oğlu ve Mısır Dış İstihbarat Servisi Başkanı Ömer Süleyman da dâhil olmak üzere, onun yerini almıyor.

Rapora göre, Suudi rejimi, İran’ın gücünün zayıfladığını böylece Irak’ın İran’dan bağımsız bir ülke olduğunu görmek istiyor. Krallık aynı zamanda İsrail ile Filistin’in barış anlaşması imzalamalarını böylece Suudi Arabistan’ın İsrail ile ilişkilerinin düzelmesini istiyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008