gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
FÖY Başkanı Abbas: Filistin’de birlik, Hamas’ın İsrail’i tanımasına bağlı
FÖY Başkanı Abbas: Filistin’de birlik, Hamas’ın İsrail’i tanımasına bağlı
Filistin Lideri Abbas, birlik hükümetinin kurulması için Hamas’in iki devletli çözümü kabul etmesi gerektiğini söyledi. Hamas kabul etmedi

Abbas, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Hamas ile kurulacak bir birlik hükümetinin, İsrail ile iki devletli bir çözümü kabul etmesi gerekeceğini söyledi. Abbas’ın talebi Hamas tarafından hızla geri çevrildi.

Yaşanan anlaşmazlığın, Mısır’ın aracılığıyla gerçekleşen ve Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi ile El-Fetih’in hâkimiyetindeki Batı Şeria arasındaki ikiliği sonlandırmayı hedefleyen uzlaşma görüşmelerini aksatacağı düşünülüyor. Abbas, “Malum vaatlerimize bağlı olarak kurulacak, iki devlet fikrini ve imzalı barış taahhütlerini içeren bir ulusal birlik hükümetine doğru sağlam adımlarla ilerliyoruz” derken, Hamas yetkilisi Ayman Taha, Abbas’ın açıklamasının bir birlik hükümeti kurma şansını azalttığını belirtti. Taha,“Birlik hükümetinin kurulması için önceden koyulacak her tür koşulu reddediyoruz. Hamas, İsrail’i tanıyan bir birlik hükümetini asla kabul etmeyecektir,” dedi.

El-Fetih ve Hamas da dâhil olmak üzere çok sayıda farklı grup, 20 Mart’a dek bir birlik hükümeti kurmayı denemek üzere Perşembe günü Kahire’de uzlaşma görüşmelerine başladı. Daha önce El-Fetih ve Hamas’ın aralarını bulmaya çalışan aracıların çabaları sonuçsuz kalmıştı. Bu kez görüşmeler sonucunda varılacak bir anlaşmanın, İsrail’in Gazze kuşatmasını kaldırmasını ve Abbas’ın barışçıl çabalarının hızlanmasını sağlayabileceğine inanılıyor. Hamas ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, başarılı bir uzlaşma sürecinin Hamas’ın İsrail’i tanımasından geçeceğini savunan açıklamasını da reddetti. Hamas sözcüsü İsmail Radwan, “Hamas, İsrail’i ya da Uluslararası Dörtlü’nün koşullarını tanımayacak, Clinton’ın açıklaması Filistin halkı için kabul edilebilir değildir,” dedi.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008