gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Şarm el Şeyh’de Gazze’ye rekor yardım
Gazze’nin kalkınması için yardım toplamak amacıyla düzenlenen uluslararası konferans Mısır’ın sahil kenti Şarm el Şeyh’de gerçekleşti. ABD Dışişleri Bakanı Clinton’un ilk Ortadoğu gezisi kapsamında gerçekleşen konferansta Filistinlileri Abbas Yönetimi temsil etti, Hamas davet edilmedi

Mısır’ın ev sahipliğinde Gazze’nin imarı için düzenlenen uluslararası konferans pazartesi sabahı Şarm el Şeyh’de başladı. Açılış konuşması yapan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, bugün için en önemli konunun İsrail ile Filistinliler arasında barışı sağlamak olduğunun altını çizdi.

Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy ise konferansın açılışında yaptığı konuşmada, bu toplantı dolayısıyla uluslararası toplum olarak hep barış çağı başlatmak umudunu taşıdıklarını söyledi. Bir gelecek inşa etmek için barıştan başka seçeneğin olmadığını belirten Sarkozy, “Benim ilk önceliğim, yaşamların kurtulması için çatışmaların durmasıydı. Tekrar ediyorum, dün olduğu gibi bugün de Gazze’de askeri çözüm yoktur’’ dedi.  Fransa’nın bu konuda yardıma hazır olduğunu da belirten Sarkozy, kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit’in serbest bırakılmasının barışın ön koşullarından biri olduğunu vurguladı.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ise, siyasi düzenleme olmadan ekonomik desteğin yetersiz olacağını belirtti. Konferansa katılımı, mali, ekonomik ve teknik desteği memnuniyetle karşıladıklarını belirten Abbas, “Yine de İsrail ile çatışmada somut ilerlemeler kaydedilmesinin gerekliliğinde ısrarlıyız,” dedi. Abbas dünyanın İsrail’de yakında kurulacak hükümetten, imzalanan anlaşmalara uyan ve iki devletli çözüm temelinde bir düzenleme yapılmasını istemesi gerektiğini kaydetti.

Konferansa, 45’i dışişleri bakanları seviyesinde olmak üzere 80’e yakın ülkenin temsilcileri katıldı. Katılımcılar arasında, bölgeye ilk ziyaretini gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da yer aldı. Clinton’ın Mısır’ın ardından İsrail ve Batı Şeria’yı ziyaret etmesi bekleniyor.

Gazze Bölgesi’nin yönetimi elinde bulunduran Hamas ise Gazze’nin yeniden imarı için düzenlenen bu konferansa davet edilmedi.

Hamas ise konferansa temsilcilerinin çağrılmamasını eleştirdi ve konferansı düzenleyenlerin siyasi hedef peşinde olduklarını belirtti.

Ancak konferansın en önemli konusunu ise toplanan paraların Gazze’ye nasıl ulaştırılacağı oluşturdu. Katılımcıların büyük bölümü, Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas ile iş yapmaya yanaşmadığından, paranın nasıl doğru kaynaklara nasıl aktarılacağı soru işaretlerine neden oldu. Özellikle ABD ve Avrupa ülkeleri, paranın terör örgütü kabul ettikleri Hamas’ın eline geçmeden kullanılması konusunda titiz davranıyor.

Konferansa Türkiye’yi temsilen katılan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Filistin sorununun çözümü için Arap dünyasının bir bütün olarak hareket etmesi gerektiğini belirtti. FÖY Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelen Babacan, “Tüm gruplarla temas halindeyiz, Filistinliler arasında uzlaşmazlığın giderilmesi konusunda Mısır’ın çabalarını destekliyoruz. Arap âleminin de bir büyün olarak hareket etmesi, Filistin’in sorununu çözümü için elzemdir,” dedi.

ABD’den 900 milyon dolar

Mısır Konferansı sırasında ABD Dışişleri Bakan Hillary Clinton zarar görmüş Gazze Şeridi’ne insani yardım olarak 300 milyon dolar, Filistin Yönetimi’ne destek için de 600 milyon dolar bağışlayacaklarını açıkladı. 

Obama Yönetimi yetkilileri geçen hafta Amerika’nın Gazze’ye destek olarak 900 milyon dolar bağışlayacağını belirtmişlerdi. Ancak bağışlanacak miktarla ilgili yeni ifade, bunun Gazze’yi tekrar inşa etmek için kullanılacak bölümünün sadece 300 milyon dolar olduğuna işaret etti. 

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood tüm paranın kongre onayına tabi olduğunu ifade ederken, amacın Filistin Yönetimi’nin bütçe açığını kapatmasına yardım etmek için 200 milyon dolar, Filistin’deki reformları ve ekonomik gelişmeleri desteklemek için ise 400 milyon dolar sağlanacağını belirtti. Wood, bu 400 milyon doların Gazze’ye yardım için de kullanılabileceğini, ancak bunun Filistin Yönetimi’nin iradesinde olduğunu vurguladı.

Wood, Amerikan yardımının FÖY’e doğrudan gitmeyecek bölümünün Gazze’ye uluslararası organizasyonlar ve kuruluşlarla aktarılacağını ve Amerika tarafından terörist grup olarak kabul edilen Hamas aracılığıyla gönderilmeyeceğini belirtti.

Toplam 4,4 milyar dolar toplandı

Filistin Yönetimi’nin hedeflenen yardım miktarını 2,8 milyar dolar açıklamasına rağmen, konferans sonunda Gazze için toplanan bağış miktarı yaklaşık dört buçuk milyar dolara yaklaştı. Bu miktar hem Abbas Yönetimi hem de Hamas tarafından memnuniyetle karşılandı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008