gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail’de Arap karşıtı Lieberman güç kazandı
İsrail’de Arap karşıtı Lieberman güç kazandı

İsrail’in Yahudi özelliğini ön plana çıkarmak isteyen, ülkedeki Arapların oy hakkının geri alınmasını destekleyen Avigdor Lieberman ve partisi Gazze Operasyonu nedeni ile seçimlere güçlü girdi.

Aşırı sağcı kampta sayılabilecek Avigdor Lieberman’ın partisi Yisrael Beitenu’nun (İsrail Evimiz) seçim öncesi anketlerde Likud ve Kadima’nın ardından üçüncü büyük parti olarak yer alıyordu. Bu durumdan diğer partiler ise pek değiller sayılmaz çünkü Lieberman’ı bir demagog olarak görüyorlar.

Lieberman’ın söylemleri İsrail Devleti’nin bir “Yahudi Devleti” olması özelliğinin aynı zamanda demokratik bir devlet olması özelliğinin üzerine çıkarıyor. Lieberman’ın oy toplayan en önemli görüşlerinden birisi ülkenin Arap azınlığına yönelik. Ülkenin neredeyse %20’sini oluşturan İsrail vatandaşı Araplar askerlikten ve sosyal hizmetten muaflar.

Lieberman ve partisi, İsrailli Arapların “Demokratik Yahudi Devleti”ne bağlılık ve sadakat yemini etmelerini, ülke bayrağı ile ulusal marşını kabul etmelerini ve askere veya başka bir zorunlu sosyal hizmete alınmalarını istiyor. Lieberman, bu kurallara uymayan Arapların sadece oturma iznine sahip olup vatandaşlıktan çıkarılmalarını, oy verme haklarının olmaması gerektiğini savunuyor.

Lieberman bu aşırı görüşüne rağmen diğer aşırı sağcı partilerden önemli noktalarda ayrılıyor.

Örneğin Lieberman aşırı dinci görüşlere uzak ve karışık evliliklerden olan çocukların da göçmen olarak kabul edilmesini savunuyor.

Bunun yanı sıra iki devletli bir barış çözümünü destekliyor. Hatta Doğu Kudüs dâhil olmak üzere İsrail içerisindeki Arap çoğunluğuna sahip bölgelerin Filistin yönetimine bırakılmasını talep ediyor. Fakat aslında Lieberman bununla İsrail’in etnik olarak daha homojen olmasını ve Yahudilerden oluşmasını sağlamak istiyor.

Gazze operasyonu sırasında İsrail’deki Araplar arasında operasyon karşıtı gösteriler düzenleyenler hatta sokaklarda Hamas bayrağı sallayanlar oldu.  Bu durum Yisrail Beitenu’nun özellikle gençler arasında popülerlik kazanmasını sağlarken Arap karşıtı duyguların da yaygınlık kazanmasına neden oldu.

Yakın zamanda İsrail’de on lisede yapılan seçim şeklindeki ankette Yisrail Beitenu birinci parti olarak çıktı. Her ne kadar bu “anket” tam olarak bilimsel ve tüm kesimleri temsil eden bir çalışma olarak görülmese de partinin genç kuşakta ciddi bir yer edindiğini gösteriyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008