gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Muhalefetin Davos yorumu
Muhalefetin Davos yorumu
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hafta sonunda yapılan partisinin merkez yönetim kurulu toplantısında Davos’ta yaşanan gerginliğe değerlendirdi

Davos’ta Başbakan Erdoğan’a yönelik “haksızlık yapıldığını” ifade eden Baykal, “Yapılan her haksızlık bizi rencide eder. Ama Sayın Başbakan, basın toplantısında bu tepkinin moderatöre yönelik olduğunu ifade etmiştir. Sayın Peres de üzüldüğünü bildirmiştir. O açıdan bu tatsız olayın, hem Ortadoğu’daki politika hem de Türkiye-İsrail ilişkileri açısından geniş çaplı bir etkisi olmayacağı anlaşılıyor” dedi. Deniz Baykal, Davos’ta yaşanan olayın iç politika malzemesi yapılmaması gerektiğini ifade ederek, “Türkiye’de zaten var olan İsrail ve Yahudi karşıtlığının körüklenmesi doğru ve insani değildir. Uluslararası ilişkiler açısından önemli sıkıntılar yaratır” yorumunu yaptı.

Türkiye’nin uzun yıllardır Ortadoğu’da kimseye özel bir husumet beslemediğini ve tüm taraflarla iyi ilişkiler kurduğunu belirten Baykal, bunun günümüzde de sürmesi gerektiğine değindi. Türkiye’nin taraflardan birinin yanında yer alarak diğerine kesin bir tavırla karşı çıkmasının Ortadoğu’daki rolünü ve etkinliğini azaltacağın kaydeden Baykal, “Dış politika konularının iç politika malzemesi olarak kullanılması zararlıdır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de “Başbakan’ın Davos’ta attığı adım, maalesef barışa değil, şiddete prim veren bir adımdır” dedi.

Öymen, Başbakan Erdoğan’ın Davos’taki çıkışının sonuçlarının ileride belli olacağını ifade ederek, “Bu yapılanın bir kahramanlık gibi gösterilmesi doğru değil. Doğru olan, İsrail’i, Filistin’e yönelik saldırıları ile kınamaktı. Ancak Başbakan, şiddet yoluyla çözüm arayanlara arka çıkıyor” yorumunu yaptı.

 

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008