gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Türk-İsrailli yetkililer ilişkileri kuvvetlendirmek için biraraya geliyor

Geçtiğimiz perşembe günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos forumunu terk etmesinin ardından İsrail-Türkiye arasındaki ilişkiler tüm dünya tarafından mercek altına alındı. İsrail’in Gazze Şeridi’nde yaptığı operasyona Erdoğan’dan gelen tepkilerin ardından İsrailli ve Türk yetkililer ikili ilişkileri görüşmek üzere bir araya gelmeye hazırlanıyor.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in danışmanı Shalom Turjeman geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Kudüs ve Ankara arasındaki ilişkilerin yeniden kuvvetlendirilmesi amacıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yardımcılarıyla görüşeceklerini belirtti.

Turjeman düşüncelerini, “İsrail bu krizin büyümesini istemiyor, ortamı sakinleştirmeye çabalıyoruz. Türkiye ile ilişkilerimiz iki taraf içinde stratejik bir önem taşıyor, böyle kalmasını umut ediyoruz. ” sözleriyle açıkladı.

Pazar günü İsrail’de yapılan meclis toplantısında Olmert ilk kez ülkenin Türkiye ile ilişkilerine değindi:

“Türkiye’nin de kendine ait politik düşünceleri olabilir – seçimlerin arifesinde bir Müslüman ülkesi. Türkiye ile ilişkilerimiz çok önemli.”

Geçtiğimiz ay Erdoğan Olmert’e,  Gazze operasyonu başlamadan birkaç gün önce ikilinin Ankara’da yaptıkları görüşmede operasyondan kendisine bahsetmediği için sitemlerini iletmişti. Erdoğan, İsrail Başbakanını  “Türkiye’nin ulusal onurunu zedelemek”le suçlamıştı. Başbakan ayrıca operasyonun, Türkiye’nin Ortadoğu’daki çabalarını ve İsrail-Suriye barış görüşmelerini zedelediğini belirterek, direkt görüşmelere bu kadar yaklaşmışken bu kararın yanlış bir hamle olduğunu dile getirmişti.

İsrail’in meclis toplantısında İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da Türkiye’nin Ortadoğu’daki stratejik önemini vurguladı: “Türkiye ile geçmişe dayanan önemli ve kapsamlı bir ilişkimiz var. Gündemdeki sorunları halettikten sonra, terörle savaşmanın yollarını hep beraber arayacağız. Türkiye’ninde terörle savaş konusunda uzun bir geçmişi var. Ben ilişkilerin yeniden kuvvetleneceğine inanıyorum”

Bunun yanı sıra Davos’taki krizin ardından turizm acentaları İsrailli turistlerin Türkiye’ye gelmekten kaçındıklarını ve biletlerini iptal ettiklerini belirtti.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008