gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Davos’ta soğuk zirve
Davos’ta soğuk zirve
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres Dünya Ekonomik Forumu kapsamında Gazze panelinde karşı karşıya geldi. Panel yöneticisinin yanlış tutumu, Başbakan Erdoğan’ın panelin sonunu beklemeden salonu terk etmesine neden oldu. Liderlerin mesajları tartışmalı üsluplarının gölgesinde kaldı

Başbakan Erdoğan ne dedi?

Hamas roketleri kaç kişiyi öldürdü?

Ben Sayın Olmert’e soruyorum, diyorum ki “Sayın Olmert, madem bu füzeler atıldı, peki bu atılan füzelerde herhangi bir ölüm var mı?” Bana verdiği cevap: “Hayır yok, ama füze atılıyor” Bu nasıl füze ki, atılıyor ölüm yok, bu nasıl iş? Altı aylık ateşkes süresi içerisinde 28 Gazzeli Filistinli öldürüldü.

Gazze bir açık hapishaneye döndü

Gazze adeta bir açık hapishanedir. İnsanlıktan tamamen tecrit edilmiştir. Yani herhangi bir kapısından Filistin’e bir sandık domates sokmak isteseniz bu İsrail’in müsaadesine bağlı. İsrail müsaade etmedikçe Filistin’e bir sandık domates sokamazsınız. Biz insanî yardım gönderiyoruz, 15 gün kapılarda bekletiliyoruz. Kızılay 15 gün kapılarda bekletildi. Biz yardımlarımızı rica minnet zar-zor sokabiliyoruz ve süreç içerisinde de aynı sıkıntıları yaşadık.

Sınırda yarım saat bekletildim

Ben İsrail’i ziyarete gittim, oradan Filistin’e geçiyorum; TC Başbakanı olarak yarım saat Ramallah sınır kapısında bekletildim, arabamın içinde eşimle birlikte; arkadaşlarımla birlikte; ama Türkiye Cumhuriyeti olarak biz bugüne kadar İsrail’den gelen herhangi bir diplomata en tepesinden en aşağısına kadar kapılarımızda böyle bir şey uygulamadık.

Antisemitizm insanlık suçudur

Ben antisemitizmi insanlık suçu olarak gören bir liderim. İslamofobia’yı insanlık suçu olarak gören bir başbakanım. Benim için Hıristiyan’mış, Musevi’ymiş Müslüman’mış zulme uğradığında fark etmez; benim için insan olmasıdır.

Orantısız güç kullanıldı

1.200’ü aşkın sivil öldürüldü; bunların içerisinde çocuklar var, bunların içinde kadınlar var, bu insanlar öldü. 5.000’i aşkın yaralı var. Orantısız bir güç kullanımı var. BM binaları vuruldu, okulu bile vuruldu. Okullar, camiler, hastaneler vuruldu. Bütün bunlar yapılırken insanlık ne yaptı? Seyretti...

Hamas aynı zamanda Reform ve Değişim Partisi’nin farklı bir şeklidir

Gazze’de sadece Hamas örgütünün mensupları oturmuyor. Gazze’de sivil halk oturuyor. Hamas aynı zamanda Reform ve Değişim Partisi’nin farklı bir şeklidir. Ama o hale dönüştüren de ne yazık ki seçimi kazandıktan sonra demokratik hakkını ona vermeyenlerdir. İsrail masada tek taraflı müzakere yapıyor. Hamas’ı bu masaya davet etmeniz lazım; çünkü onlar da o ülkenin bir tarafı ve üstelik seçim kazanmış bir parti.

Hamas yanlışlarından vazgeçmeli

Hamas’ın hatalarından, yanlışlarından kesinlikle vazgeçmesi lazım. Türkiye’ye burada bir görev düşüyorsa biz her an varız.

İsrail öldürmeyi iyi bilir

Peres’in sesinin bu kadar yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. İsrail öldürmeyi daha iyi bilir. Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüzü nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum. Tankların üstünde Filistin’e girdiğim zaman kendimi bir başka mutlu addediyorum diyen başbakanlarınız var.

Tevrat der ki: Öldürmeyeceksin

Tevrat altıncı maddesinde der ki: öldürmeyeceksin. Burada öldürme var. İsrail ordusunda askerlik görevini yapan Oxford Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Şalom, İngiliz gazetesi Guardian’da şunları söylüyor: İsrail, haydut devlet vasfını kazandı. Bir Yahudi olan Gilad Adzemoni diyor ki İsrail barbarlığın, zalimliğin de çok ötesinde bir şey”

Şimon Peres ne dedi?

Hamas’ın farklı bir demokrasi anlayışı var

Demokrasiden yana konuşuyoruz. Kim seçilmişti, Sayın Abbas seçilmişti. Hamas seçimlere katıldı. Ancak demokrasiye ilişkin farklı bir görüşleri var. Seçimlere gidiyorsunuz ancak seçimlerden sonra öldürmeye başlıyorlar. Demokrasi seçimlerle ilgili değildir, uygarlıkla ilgilidir.

Terör can alıyor

Son sekiz yıl içinde 1167 İsrailli terör saldırılarında öldü. 8.000 İsrailli yaralandı. Hamas’ın Gazze’yi işgalinden beri son dört yılda beş bin roket, 400 havan saldırısı yapıldı.

Gazze’den tamamen çıktık

İsrail Gazze’den tamamen çekildi. 15 bin yerleşimci geri döndü. Bu iş için 45 bin polis görev yaptı. Bir buçuk milyar dolar harcandı. Şunu anlamak istiyorum neden bize roket saldırıları düzenlediler. Gazze’ye karşı bir abluka yoktu. Bütün geçişler açıktı. Peres Center olarak Gazze’ye 20 milyon dolarla seralar kurduk. Çilek ve çiçek yetiştirdik. Bütün seraları yıktılar. Bütün geçişleri bombaladılar.

Gazze’de abluka yoktu

Gazze’de açlık çekilen tek bir gün bile olmadı. İsrail her gün Gazze’ye su taşıdı, Gazze’ye yakıt sağladı. Tek izin vermediğimiz İran’dan gelen roketlerin sokulmasıydı. Bu iş için tüneller kazıldı.

Sınırda bekletmenin nedeni güvenlik

Sayın Erdoğan’ın sınırda neden bekletildiğini söyleyeyim. Çünkü Batı Şeria’dan Kudüs’e gelen birçok otobüsün içi dinamit doluydu. O zaman başbakandım ve kendi gözlerimle gördüm.

60 yıldır savaş var

İsrail 60 yaşında ve yedi savaş, iki intifada ve sürekli devam eden bir boykotla yaşıyor Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek Hamas’ı suçladı. Mübarek durumu biliyor. Mahmut Abbas durumu Sayın Erdoğan’dan daha az bilmiyordur. Ama onlar Hamas’ı suçladı. Ama ne oldu İsrail’de bir milyon kişi sığınaklarda saklanmak zorunda kaldı. O zaman kimse çıkıp bu füzelere karşı protesto gösterisi yapmadı.

Gerçek sorun İran

Sorun İran’ın Ortadoğu’da egemenlik kurmak istemesi. Hizbullah’a ve Hamas’a İran silah sağlıyor. Ne yapmamız bekliyordunuz. Eğer İstanbul’da roket saldırıları olsa siz ne yapardınız? Yapmak istediğimiz bu değildi elbette, tercihimiz barıştı.

İsrail barış istiyor

İsrail’in ateşkese ihtiyacı yok çünkü hiçbir zaman ilk ateşi biz açmadık. Biz kimseyi öldürmekle ilgilenmedik. Gazze’nin trajedisi İsrail değil Hamas’tır. Çünkü Gazze’de çok çirkin bir diktatörlük kurmuştur. Gazze güzel insanların yaşadığı küçük bir yer ama Singapur’dan 9 kat daha büyük. Bugün artık problem toprak değil eğitimsizliktir. İsrail’in amacı barış, savaş değil. Biz bir savaşı kazandığımızda bunu zafer olarak görmüyoruz. Zafer barıştır.

Umarım Hamas değişir

Hizbullah önemli bir ders aldı ve saldırıyı bıraktı. Umarım artık Hamas da saldırıyı bırakır ve müzakere masasına oturur.

 

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008