gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Haftanın İzi
Haftanın İzi
Haftaya damgasını vuranlar...

Afrika

• Somali: Bombalı saldırı

Başkent Mogadişu’da bulunan Afrika Birliği üssündeki barış gücü askerlerini hedef alan ve bombalı araçla düzenlenen intihar saldırısında on beş kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

• Gabon: Fransız helikopteri düştü

Orta Afrika ülkelerinden Gabon’da içinde on askerin bulunduğu bir Fransız helikopteri düştü. Askerlerin akıbeti henüz bilinmiyor. Helikopterin Fransa-Gabon ortak tatbikatı sırasında bilinmeyen bir sebeple düştüğü açıklandı.

• Güney Afrika: Mandela’dan Obama’ya övgü

Irk ayrımcılığına karşı yaptığı mücadele ile tanınan Güney Afrika eski Devlet Başkanı Nelson Mandela, ABD’nin yeni Başkanı Barack Obama’yı dünya için “umudun yeni sesi” olarak adlandırdı.Amerika

• Bolivya: “Bolivya’nın yeniden kurulduğu gün”

Bolivya’nın ilk yerli Devlet Başkanı olan Evo Morales, yerli haklara daha fazla yetki veren, doğal kaynaklar üzerinde devletin denetimini artıran ve Katolikliğin devletin resmi dini olmasını ortadan kaldıran yeni bir anayasa için referanduma gitti. Halkın kabul ettiği yeni anayasa, Bolivya’nın çoğunluğunu oluşturan yerli halklara ülkenin doğal kaynakları üzerinde daha fazla söz söyleme fırsatı veriyor, ülkenin zengin gaz yataklarının bulunduğu doğu vilayetlerinden ise tepkiler geliyor. Anayasanın yerli halklar ve diğerleri şeklinde vatandaşları iki sınıfa ayıracağı iddia ediliyor. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, elde ettiği zaferi, ‘Bolivya’nın yeniden kurulduğu gün’ olarak nitelendirdi.

• Venezüella: Chavez’den Bush’a veda

Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD yeni Başkanı Barack Obama’nın yemin ederek göreve başlamasının ardından yaptığı ilk açıklamasında, “ABD’de başkan kim olursa olsun Venezüella’daki devrim sürecek” dedi. Chavez ayrıca “Dünyada terör estiren ve şiddete yol açan bu hükümetin gitmesinden memnunuz. Elveda Bay Bush” diye konuştu.

• Küba: Fernandez ile Fidel Castro bir arada

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez, Küba eski Lideri Fidel Castro ile görüştü. Görüşmede ABD’nin yeni Başkanı Barack Obama’nın yemin töreni ile ABD’deki yeni yönetim konusunun ele alındığını açıklandı. Kardeşinin resimlerini basına gösteren Küba’nın yeni Lideri Raul Castro, Fidel Castro’nun durumunun ağır olduğu söylentilerini kesin bir dille yalanladı.

Asya

• Pakistan: İnsansız uçaklardan füze

Cuma akşamı Pakistan’ın Afganistan sınırındaki El Kaide ve Taliban militanlarının olduğu öne sürülen bölgeye insansız uçaklarla füze atıldı. ABD’ye ait olduğu söylenen uçaklarla yapılan saldırıda 17 kişi hayatını kaybetti. Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari, ABD’nin bu ülkedeki militanları hedef alan füze saldırılarını eleştirdi. Zerdari, bu saldırıların terörle mücadeleye yardımcı olmadığını söyledi. Bu sırada Pakistan güvenlik güçleri Mumbai saldırılarından sorumlu tutulan Leşker-i Tayyibe örgütüne ait kamplara düzenlediği operasyonlarda 71 kişinin tutuklandığını açıkladı.

• Çin: Süt skandalı davasında iki idam

Mahkeme, süte protein miktarını yüksek göstermesi için melamin karıştıran ve altı bebeğin ölümüne, binlercesinin zehirlenmesine yol açan süt skandalı ile ilgili iki kişiyi ölüm cezasına çarptırdı. Avrupa

• AB: Halkın Mücahitleri örgütü artık terörist listesinde yok

Avrupa Birliği, pazartesi günü yaptığı Genel İşler ve Dış İlişkiler Konsey toplantısında aldığı karar ile İran kökenli Halkın Mücahitleri örgütünü AB terör listesinden çıkarttı. Birlik bu kararı Avrupa Adalet Divanı’nın Halkın Mücahitleri’nin terör örgütü olarak değerlendirilmesi için yeterli kanıtın bulunmadığına hükmetmesi üzerine gündemine almıştı.

• İzlanda: Erken seçim kararı

Başbakan Geir Haarde, 9 Mayıs’ta ülkenin erken seçime gideceğini açıkladı. Normal takviminde iki yıl sonra yapılması gereken seçimler İzlanda ekonomisinin içinde bulunduğu durum nedeni ile öne alındı. 57 yaşındaki Başbakan Haarde, sağlık sorunları nedeniyle Mart ayındaki parti kongresinde genel başkanlığa adaylığını koymayacağını da açıkladı.

• Yunanistan: Atina’da göstericilerle polis çatıştı

6 Aralık’ta Aleksandros Grigoropulos’un polis tarafından öldürülmesiyle başlayan ve üç hafta süren olaylarda gözaltına alınanların serbest bırakılmalarını isteyen 1000 kadar gösterici polis çatıştı. Çıkan olaylarda dört dükkân, bir banka şubesi ile ateşe verilen çok sayıda otomobil hasar gördü, 3 kişi gözaltına alındı.

Ortadoğu

• Irak: El Kaide’ye baskın

Bağdat’ın kuzey kesiminde 15 El Kaide üyesi yakalandı. Çıkan çatışmada, bir militan ve bir polis öldü.

• İsrail: Doğalgaz bulundu

Ülkenin kuzeyinde bulunan Hayfa Limanı’nın 90 kilometre açığında Noble Enerji Şirketi tarafından büyük miktarda doğalgaz bulundu. Bu haber en çok Kıbrıs Rum Kesimi’ni sevindirdi. Fileleftheros Gazetesi’nin haberine göre bölge, Kıbrıs Rum Kesimi’nin petrol aranması için ihaleye çıktığı alana komşu. Türkiye, kendi karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle Rumların petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına karşı çıkıyor.Asya /

Afganistan

Obama, Bush’un Afganistan mirası ile karşı karşıya

ABD’nin öncülük ettiği koalisyon kuvvetlerinin, Afganistan’ın doğusunda bulunan Lahman’da düzenlediği saldırıda 15 kişi öldürüldü.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, kendilerine ateş açan biri kadın 15 militanın, bir Taliban komutanını hedef alan operasyon sırasında öldürüldüğü bildirildi. Bölge sakinleri ise saldırıda öldürülenlerin sivil olduğunu ileri sürdü.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai yaptığı açıklamada olayı kınadı. Karzai, “masum Afganların öldürülmesinin teröristleri güçlendirdiğine” dikkati çekti. Afganistan’da binlerce kişi, sivil ölümler nedeniyle ABD ile Devlet Başkanı Karzai’yi protesto etti. Göstericilerin liderleri, yabancı askerler operasyonlarını bitirmezse cihat ilan edeceklerini açıkladı.

Bu sırada ülkedeki çatışmalar durmuyor. Ülkenin Badgis bölgesinde polis, Taliban militanlarıyla çatıştı; 13 Taliban üyesi ile 5 sivil öldü. Afganistan’ın doğusunda bir intihar eylemcisi, üzerindeki bombayı patlattı. Bir istihbarat görevlisini hedef alan saldırıda, eylemciyle birlikte 2 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

ABD’nin göreve yeni gelen Başkanı Barack Obama, dış politika önceliklerinin başında gelen Afganistan’da yeni stratejiler geliştirmek için bölgedeki operasyonları yürütmekle görevli Amerikan Merkez Komutanı Orgeneral David Petraeus’u bölgeye yolladı. Afganistan ve komşuları ile temaslarda bulunan Petraeus, Rusya ve bazı Orta Asya ülkeleri arasında karadan malzeme sevkine ilişkin anlaşmalar yapıldığını açıkladı. ABD ve NATO, Afganistan’da yürütülen askeri operasyonlarda kullanılacak gıda, yakıt gibi malzemelerin sevkinde bir süredir Pakistan’a alternatif bir güzergâh arayışındaydı. Seçenekler arasında Orta Asya, Rusya ve Türkiye de bulunuyor.

Haftanın Sözü

“İyi niyetlerine rağmen, cevaplanacak çok soru var henüz önünde”

Facebook'ta Paylaş
Yazar Karel Valansi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008